לפרטים פנו אלינו
סקר

למה לא מדברים על סקס ב-OCD?

דף הבית >> מאמרים >> למה לא מדברים על סקס ב-OCD?

למה לא מדברים על סקס ב-OCD?

OCD וסקס? בואו נדבר על זה!סקס הוא נושא שעולם המחקר והטיפול עוסק בו רבות. אפשר למצוא טיפולים מיניים למגוון סוגי בעיות וקשיים, התייחסות לסקס אצל סובלים ממגבלות פיזיות שונות, מגוון ספרים וטכניקות לשיפור ההנאה המינית והיד עוד נטויה.

אבל נסו לחפש מידע על סקס ב-OCD.
יוק. נאדה. כלום.

בטח, יש לא מעט מידע על מחשבות טורדניות העוסקות בתכנים מיניים או בזהות המינית, מידע על התמכרות מינית והשפעות של טיפולים תרופתיים על המיניות. אבל מה לגבי ההשפעות של ה-OCD על סקס? האם ההפרעה, הנוהגת באכזריות רבה בתחומי חיים אחרים, החליטה לגלות חביבות ודילגה בחינניות מעל הנושא המיני, מאפשרת לאנשים עם OCD ליהנות הנאה מלאה ולא מופרעת מתחום זה? ברור שלא. קומץ המחקרים שנעשו על מיניות ב-OCD מראים כי אנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית נהנים מחיי המין שלהם פחות מאנשים המתמודדים עם הפרעות אחרות. וגם בלי מחקרים, לא צריך להיות מדען טילים כדי לנחש שהפרעה שקיימים בה עיסוק מופרז בניקיון, מוסריות מופרזת, פחד לפגוע, פחד ממחלות ועוד עלולה לפגוע בחיי המין.

אם זה כל כך ברור, למה אין התייחסות לסקס ב-OCD?


למרבה הצער כיום קיימת הפרדה מלאכותית בין תחומי טיפול שונים. פסיכולוגים רבים חושבים שנושאים מיניים הם נחלתם של סקסולוגים ונוגעים בנושא ברפרוף בלבד. סקסולוגים מתמקדים בבעיה המינית אך לרובם אין הכשרה, ידע וניסיון עשירים בנושא OCD. למשל, מגוחך ככל שזה נשמע, פרוטוקולים של טיפול בפוסט טראומה של נפגעות תקיפה מינית לא כוללים התייחסות למה שקורה בין הסדינים. ההפרדה היא ברורה – הטיפול הוא בטראומה ולא בתפקוד המיני, ואם רוצים לטפל בתחום המיני, יש צורך ללכת לטיפול נפרד. ואם הפרדה זו קיימת בפוסט טראומה מינית, אין להתפלא שהיא קיימת גם ב-OCD.

בתרבות שלנו יש אמביוולנטיות לגבי מין, מצד אחד מועברים מסרים שמדברים על כמה סקס הוא דבר נפלא וטבעי וחשוב ליהנות ממנו בכל דרך שמתאימה לאדם (ולא פוגעת באחרים), אך מצד שני יש לא מעט מסרים אחרים לפיהם סקס הוא מלוכלך, בעייתי ולא נושא שיחה הולם. גם המטפלים וגם המטופלים חיים בתוך עמם, והעמדות והתפיסות שקיימות בחברה נכנסות לחדר הטיפולים: אחד הצדדים או שניהם יכולים להרגיש נבוכים ולהתקשות לדבר על הנושא.

אם שני הצדדים לא מרגישים בנוח עם הנושא יכול להיות שתהיה הסכמה שבשתיקה לא לדבר עליו. אם המטופל מתקשה לדבר על הנושא אבל סומך על המטפל יתכן והוא יצליח לדבר על כך. אם המטפל מרגיש לא בנוח יכול להיות שהוא יעביר מסר שבעייתי לדבר על הנושא (גם שפת גוף שמשדרת חוסר נוחות או מבוכה יכולה להעביר את המסר), וגם אם המטופל הרגיש בנוח לדבר על הנושא, יכול להיות שעמדתו תשתנה והוא ילמד להשאיר נושאים מיניים מחוץ לטיפול.

נוצר מצב מגוחך בו מדברים בטיפול לפרטי פרטים על מחשבות טורדניות מיניות מכל הסוגים, עוסקים בפרטי פרטים בנושאים אחרים שלרוב לא מנומס לדבר עליהם, למשל על מה שקורה בשירותים – אבל סקס? הס מלהזכיר.  כמובן שההפרעה לא מתחשבת בנימוס, וגם אם לא מדברים על כך בטיפול, היא מגיעה לחדר המיטות פעמים רבות.
הגישה שלנו במרכז קוגנטיקה היא שסקס הוא חלק חשוב ולגיטימי מהחיים, ואם יש קשיים בתחום זה – כמובן שחשוב לדבר עליהם בפתיחות ולעבוד על הנושא בצורה מקצועית ורצינית, בדיוק כפי שעובדים על בעיות וקשיים בכל תחום אחר.

מעניין? המשיכו לכתבה הבאה על השפעות של OCD על סקס

השאירו פרטיכם לקביעת פגישת הערכה:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *

מה זה אוסידי?

OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) מורכבת משני חלקים: מחשבות טורדניות (אובססיות) ופעולות כפייתיות (קומפולסיות). הסבר על חלקים אלו של ההפרעה, שכיחותה ומידע נוסף

המשך לקרוא: מה זה אוסידי?

אבחון OCD

אבחון OCD. זמן האבחון הממוצע של OCD עומד על כ-17 שנים, בזמן זה נגרמים סבל ופגיעה משמעותית בחיי האדם ומשפחתו. איך לדעת אם יש לכם OCD ולמי לפנות לאבחון

המשך לקרוא: אבחון OCD

מחשבות טורדניות

מחשבות לא רצוניות הן מחשבות שעולות בראש באופן ספונטני. אצל רוב האנשים הן לא משאירות חותם, אך אצל אנשים עם OCD חלקן הופכות לטורדניות. מה הסיבה לכך?

המשך לקרוא: מחשבות טורדניות

כשה-OCD מגשים את האובססיה

הסובלים מOCD חווים לעיתים מצבים בהם שהרצון להימנע מתרחיש מאיים מגביר בסופו של דבר את הסיכוי שהוא יתרחש. דוגמאות ודרכי התמודדות וטיפול.

המשך לקרוא: כשה-OCD מגשים את האובססיה

כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

הורים עם אוסידי עלולים להיות כה שקועים בהפרעה שהם יזניחו את ילדם (כשבאופן אירוני, לעיתים מטרת הטקס היא להגן עליו). איך אוסידי של הורה עלול לפגוע בילד?

המשך לקרוא: כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים