לפרטים פנו אלינו
סקר

מהו הטיפול התרופתי ב-OCD?

דף הבית >> טיפול תרופתי ב-OCD >> מהו הטיפול התרופתי ב-OCD?

מהו הטיפול התרופתי ב-OCD?

טיפול תרופתי ב-OCDד"ר דני דרבי ויעל לב

מאבק ב-OCD  אינו עניין של מה בכך. טיפול CBT אומנם נותן כלים להתמודד בצורה שונה עם המחשבות הטורדניות והדחף לבצע טקסים, אולם לעיתים אין די בכך. עוצמת האוסידי או גורמים נוספים בחיי האדם (כגון לחץ, קשיים נוספים, היעדר תמיכה מספקת) הופכים לעיתים את ההתנגדות לאוסידי לכמעט בלתי אפשרית, או מאפשרים לטיפול לסייע עד גבול מסוים ולא מעבר לכך. פעמים אחרות יש סיכוי לא רע שהטיפול יהיה יעיל, אך המטופל עצמו אינו רוצה להיכנס למאבק קשה, או רוצה להשתמש בכל אמצעי קיים כדי להתמודד עם האוסידי.

במקרים הנ"ל נשקלת האופציה של טיפול תרופתי. יתכן וגם אתם מתלבטים בנושא, או שנטלתם או נוטלים כיום טיפול תרופתי ויש לכם שאלות בנושא. בעמודים הבאים נספק מידע על טיפול תרופתי ונשתדל לענות לשאלות וחששות נפוצים. במידה ויש לכם שאלות נוספות, אתם מוזמנים לפנות אלינו (טופס צור קשר) ולשאול. נשמח לענות ואם הנושא יכול להיות רלוונטי לרבים מהסובלים מ-OCD, נעלה מאמר בנושא.


מהם הטיפולים התרופתיים הקיימים ב-OCD?


הקו הראשון בטיפול תרופתי באוסידי הן תרופות ממשפחה הנקראת SSRI. תרופות אלו פועלות על מוליך עצבי בשם סרוטונין ומגדילות את הזמינות שלו במוח. ככל הנראה הרמה של הסרוטונין במוחם של אנשים עם OCD נמוכה מהרגיל, וטיפול זה נועד להגדיל את כמות הסרוטונין לרמה שקיימת אצל אנשים ללא אוסידי. במשפחת תרופות זו קיימות מספר תרופות, כולן עובדות באופן דומה, אך קיימים הבדלים ביניהן. הבדלים אלו מאפשרים להתאים את הטיפול התרופתי הנכון ביותר עבור כל אדם תוך התחשבות במאפייניו האישיים כגון מצבו הרפואי, רקע פסיכיאטרי משפחתי, הפרעות נלוות כמו חרדה או דיכאון ורצון להיכנס להריון. ריבוי התרופות במשפחה זו מאפשר גם לנסות טיפול תרופתי מסוג אחר במידה והטיפול הראשון אינו מסייע די הצורך. חשוב לדעת שהמינונים המתאימים לטיפול ב-OCD יכולים להיות גבוהים פי 3-4 מהמינונים המקובלים בטיפול בדיכאון או חרדה.

בנוסף ל-SSRI, קיימות משפחות תרופות נוספות הפועלות גם על סרוטונין אך גם על מוליכים עצביים אחרים. משפחת תרופות אחת נקראת SNRI והתרופות שבה משפיעות על סרוטונין ונוירופינפרין. משפחה נוספת נקראת תרופות טריציקליות, אלו תרופות ישנות יותר שקיימות בהן תופעות לוואי רבות יותר וניתן להגיע למינון יתר שלהן. תרופות ממשפחות אלו ניתנות ל-OCD במידה וקיימים מצבים רפואיים או פסיכיאטרים נוספים שתרופות אלו יכולות לסייע בהן, או במידה והטיפול ב-SSRI  לא היה יעיל די הצורך.

טיפול נוסף משלב בין תרופות מסוג אחר, המשפיעות על מוליך עצבי בשם דופאמין. בטיפול זה ניתן מינון גבוה של תרופה הפועלת על סרוטונין, ומינון נמוך של תרופה הפועלת על דופמין. המטרה המרכזית של הטיפול היא להשפיע על סרוטונין, והתרופה הנוספת מחזקת למעשה את ההשפעה של טיפול זה. טיפול זה ניתן לרוב ב-OCD עמיד, שלא הגיב לטיפולים תרופתיים אחרים, וכשחומרת ההפרעה היא בינונית או גבוהה.

לטיפול ב-OCD התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *

מה זה אוסידי?

OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) מורכבת משני חלקים: מחשבות טורדניות (אובססיות) ופעולות כפייתיות (קומפולסיות). הסבר על חלקים אלו של ההפרעה, שכיחותה ומידע נוסף

המשך לקרוא: מה זה אוסידי?

אבחון OCD

אבחון OCD. זמן האבחון הממוצע של OCD עומד על כ-17 שנים, בזמן זה נגרמים סבל ופגיעה משמעותית בחיי האדם ומשפחתו. איך לדעת אם יש לכם OCD ולמי לפנות לאבחון

המשך לקרוא: אבחון OCD

מחשבות טורדניות

מחשבות לא רצוניות הן מחשבות שעולות בראש באופן ספונטני. אצל רוב האנשים הן לא משאירות חותם, אך אצל אנשים עם OCD חלקן הופכות לטורדניות. מה הסיבה לכך?

המשך לקרוא: מחשבות טורדניות

כשה-OCD מגשים את האובססיה

הסובלים מOCD חווים לעיתים מצבים בהם שהרצון להימנע מתרחיש מאיים מגביר בסופו של דבר את הסיכוי שהוא יתרחש. דוגמאות ודרכי התמודדות וטיפול.

המשך לקרוא: כשה-OCD מגשים את האובססיה

כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

הורים עם אוסידי עלולים להיות כה שקועים בהפרעה שהם יזניחו את ילדם (כשבאופן אירוני, לעיתים מטרת הטקס היא להגן עליו). איך אוסידי של הורה עלול לפגוע בילד?

המשך לקרוא: כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

עוד על טיפול תרופתי ב-OCD
 מהו הטיפול התרופתי ב-OCD?
 נקודות חשובות בנוגע לטיפול תרופתי ב-OCD
 מה לעשות אם הטיפול התרופתי לא עוזר?
 על תופעות לוואי
 מינון גבוה ותרופות מסוגים שונים
 
 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים