לפרטים פנו אלינו
סקר

נקודות חשובות בנוגע לטיפול תרופתי ב-OCD

דף הבית >> טיפול תרופתי ב-OCD >> נקודות חשובות בנוגע לטיפול תרופתי ב-OCD

נקודות חשובות לטיפול תרופתי ב-OCD

תרופות לאוסידיד"ר דני דרבי ויעל לב

מתחילים טיפול תרופתי ב-OCD או מתלבטים בנושא? בכתבה הבאה תמצאו מידע שיסייע לכם להבין איך לעשות זאת בצורה יעילה, החל משלב הפנייה לאיש המקצוע ועד ההתנהלות עם הטיפול בפועל.
 • התכוננו למינונים שונים. תרופות שמשפיעות על רמת הסרוטונין במוח משמשות לטיפול בדיכאון, חרדות ו-OCD. למרות שמדובר על אותו חומר, המינונים הנחוצים לשם טיפול יעיל ב-OCD גבוהים עד פי 3 או 4 מהמינונים היעילים בטיפול בדיכאון או חרדות. אם קיבלתם מינון גבוה, אל תיבהלו, זה אומר שאתם מקבלים טיפול מתאים.
 • פנו לפסיכיאטר הבקיא בטיפול ב-OCD. כאמור, הטיפול התרופתי ב-OCD שונה מטיפול בחרדות או דיכאון. לא כל רופאי המשפחה והפסיכיאטרים מודעים להבדלים, ואתם עלולים לקבל טיפול שלא יסייע לכם או אף עלול להזיק (למשל כדורים שנועדו להרגיע חרדה באופן מהיר, אינם מסייעים בטווח הארוך וניתן להתמכר אליהם).
 • תנו את כל המידע הרלוונטי.  הפרעות  טורדניות כפייתיות והפרעות פסיכיאטריות אחרות במשפחה, תרופות פסיכיאטריות אחרות שבני משפחה אחרים לקחו והשפעתן, תרופות שאתם נוטלים באופן קבוע (כולל גלולות, טיפולים טבעיים ותוספי מזון), מצבים בריאותיים שאתם מתמודדים עמם, תסמונת קדם וסתית, דיכאון חורף, רצון להרות... כל אלו ועוד מהווים מידע חשוב ביותר שמסייע להכריע אם רצוי לקחת טיפול תרופתי, ואם כן - מהו הטיפול המתאים ביותר.
 • הטיפול התרופתי ב-OCD  אינו ממכר. אחת הסטיגמות הרווחות על טיפול פסיכיאטרי הוא שהתרופות ממכרות. תרופות הרגעה אכן יכולות להיות ממכרות, אך הן אינן מועילות לטיפול ב-OCD, ובמידה וקיבלתם טיפול מסוג זה – כדאי להתייעץ מיידית עם פסיכיאטר נוסף. תרופות לטיפול ב-OCD אינן ממכרות. יכולות להיות תופעות לוואי לא נעימות בזמן הפסקת הטיפול התרופתי, אך לא מדובר בהתמכרות, והפחתה הדרגתית של הטיפול לפי הנחיות הפסכיאטר יכולה לצמצם מאוד או אף למנוע תופעות אלו.
 • יש צורך בלא מעט סבלנות. הטיפול התרופתי אינו משפיע באופן מיידי: מרבית האנשים מרגישים את השיפור כחודשיים- שלושה אחרי שהגיעו למינון האפקטיבי.
  • הגוף והמוח מסתגלים לטיפול התרופתי. בתקופת ההסתגלות אנשים רבים חווים תופעות לוואי והן חולפות מעצמן עם הזמן. גם כאן, צריך להתאזר בסבלנות רבה בזמן בו אינכם מרגישים את ההשפעות החיוביות, וסובלים מתופעות לוואי.
 • יש לקחת את התרופות באופן קבוע בלי קשר להרגשתכם. חלק מהאנשים לוקחים כדור בזמן שקשה להם, או מגדילים את המינון בימים אלו, אך בניגוד לתרופות כמו תרופות נגד כאבי ראש או תרופות הרגעה – הטיפול התרופתי לא יסייע לכם באופן מיידי.
 • התמידו בטיפול. חלק מהאנשים מפסיקים או "שוכחים" לקחת את הטיפול בימים שהם מרגישים טוב יותר. נטילה לא סדירה מובילה לכך שהטיפול לא יהיה אפקטיבי. התמידו גם בימים שאתם מרגישים טוב כדי לצמצם את התדירות של ימים בהם אתם חווים קשיים בשל ה-OCD.
 • שם אחר, אותו טיפול. חלק מהתרופות מיוצרות על ידי מספר חברות. יתכן ותקבלו בבית המרקחת תרופה עם שם אחר מזה שהפסיכיאטר רשם, או שלפעמים תקבלו תרופה זו ולפעמים אחרת. אין חשיבות לשמות השונים, ההבדל היחיד הוא התוצרת. השיקול בבחירת חברה זו או אחרת קשור להסדרים של הקופות, הזמינות של כל כדור וכן הלאה.
 • הקפידו על מעקב תרופתי. גם אם הכל הולך כשורה, חשוב להגיע למפגשים עם הפסיכיאטר בתדירות שנקבעה. מעקב סדיר יכול להגביר את היעילות של הטיפול ולסייע לאתר מבעוד מועד בעיות אפשריות.
   

לטיפול ב-OCD התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *

טיפול תרופתי ב-OCD
 מהו הטיפול התרופתי ב-OCD?
 נקודות חשובות בנוגע לטיפול תרופתי ב-OCD
 מה לעשות אם הטיפול התרופתי לא עוזר?
 על תופעות לוואי
 מינון גבוה ותרופות מסוגים שונים

ניקיון, מחלות וסדר

ידיים אדומות, מקלחות ארוכות, פחד ממחלות, אנשים או מקומות שמפיצים זיהום, מזל רע- אלו ועוד הם ביטויים של OCD של זיהום וניקיון. מידע על הבעיה והטיפול בה

המשך לקרוא: ניקיון, מחלות וסדר

זוגיות, ROCD

אובססיבים בקשר, לא מצליחים להחליט, חושדים או משווים? אולי אתם סובלים מ-OCD ולא מבעיית זוגיות. על ההבדל בין בעיית זוגיות ל-OCD ועל הטיפול בהפרעה.

המשך לקרוא: זוגיות, ROCD

OCD ודת

צדיקות או הפרעה? על OCD הקשור לדת, ביטויים של ההפרעה (כגון כוונה בתפילה, מחשבות על נדר, בדיקות בהנחת תפילין, פחד מחציצה ועוד), סימנים להפרעה והטיפול בה

המשך לקרוא: OCD ודת

ביטויים נוספים של OCD

OCD - על ביטויים פחות מוכרים של ההפרעה והטיפול בהם. איטיות כפייתית, עיסוק כפייתי בתפקודים גופניים כמו בליעת רוק או מצמוץ, נגיעות כפייתיות ועוד.

המשך לקרוא: ביטויים נוספים של OCD

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים