לפרטים פנו אלינו
סקר

הימנעות ממלכודת הגנת היתר – עצה טיפולית להורים לילדים עם OCD

דף הבית >> למשפחה ובני זוג >> הימנעות ממלכודת הגנת היתר – עצה טיפולית להורים לילדים עם OCD


הימנעות ממלכודת הגנת היתר – עצה טיפולית להורים לילדים עם OCD
קארן לין קאסידי*

 

OCD והגנת יתרלכל הורה לילד עם OCD יש דחף טבעי לעשות כל מה שביכולתו על מנת להקל על המצוקה שהילד סובל ממנה. בטח מצאתם את עצמכם חושבים או אומרים לאחרים דברים נוסח "אני אעשה הכל כדי להיפטר מה-OCD  שלו". הקושי גדול במיוחד כשאתם עדים לסבל של ילד צעיר או אם חומרת האוסידי גבוהה.

יתכן, וכמו הורים רבים אחרים לילדים הסובלים מ-OCD, הרצון שלך לעזור לילד הוביל אתכם להתנהג בצורה מגוננת יתר על המידה. הגנת יתר יכולה לכלול התנהגויות כמו לפעול מהר מדי כדי להקל על המצוקה , ועשיית דברים שיגרמו לילד להרגיש טוב יותר, גם אם המחיר הוא חיזוק הפחדים והתפיסה השגויה לפיה הוא אינו יכול להתמודד.

התנהגויות מגוננות יתר על המידה ובעייתיות כוללות מתן אישורים, ביצוע טקסים עבור הילד שלכם, סיוע בהימנעות ממצבים הבעייתיים עבורו בגלל ה-OCD, ביצוע מטלות לימודיות שהילד מתקשה בהן בגלל ה-OCD, או מתן תירוצים ואישורים, כך שהילד לא צריך להתמודד עם ההשלכות הטבעיות של הפגיעה בתפקוד. אם אתם עוסקים בהתנהגויות מגוננות רבות, ככל הנראה אתם מרגישים שה-OCD משפיע כמעט על כל תחומי החיים.

מחקרים על הגנת יתר הורית מראים כי סגנון זה פוגע או מעכב את יכולת הצמיחה הרגשית של הילד ואת יכולתו להחלים מה-OCD. עשיית התאמות יתר בגלל OCD פוגעת ביכולת הלמידה, כולל התנסויות החשובות לצורך התמודדות עם OCD המתרכזות בהתמודדות עם הפחדים (תהליך של חשיפה, התרגלות ומניעת תגובה). הורים המגוננים על ילדיהם יתר על המידה מקריבים מבלי לדעת את העתיד בשביל כמה רגעים של הקלה במצוקה.

התמודדות עם הפחד באופן עקבי, בצורה אוהבת ותומכת, היא חיונית להתמודדות עם OCD. טיפול קוגניטיבי התנהגותי כולל חשיפה לדברים הגורמים לסובל מ-OCD מצוקה, ומניעת התגובה הטקסית. שילוב זה מאפשר לילד ללמוד כי המצוקה שלו שוכחת לבסוף גם אם אינו מבצע את ההתנהגות הכפייתית. חלקים קוגניטיביים של הטיפול יכולים לעזור לילד להתמודד עם אמונות לגבי טקסים ואובססיות מסוימות המקשות על ההתמודדות, למשל עם אמונה לפיה מחשבותיו יכולות לפגוע באחרים.

הדילמה של הורים לילדים עם OCD היא שחשיפה ומניעת תגובה מוצלחות נועדו להעלות את רמת המצוקה של הילד בטווח הקצר על מנת להפחית אותה בטווח הארוך. על מנת להבין שהוא יכול להתמודד עם המצוקה והיא תשכך לבד, הילד צריך ללמוד לשאת את האובססיות מבלי שההורים או המטפל יעשו תיקונים עבורו. לדרוש מהילד להתמודד עם תרפיית חשיפה יכול להיראות להורים קיצוני בזמן שהילד כבר סובל, אבל תרפיה זו היא אפקטיבית והסיכוי הכי טוב שיש לילד שלכם להחלים. אפשר להסתכל על טיפול בחשיפה ומניעת תגובה כמו שהייתם מסתכלים על שליחת הילד לניתוח – אתם יודעים שהוא יחווה כאב בטווח בקצר, אך הדבר נעשה למען החלמתו בטווח הארוך. הדבר אומר שתצטרכו לקבל שאינכם יכולים להקל תמיד על המצוקה של ילדיכם, ושהבחירה הנבונה והמתחשבת ביותר היא לאפשר לילד ללמוד כיצד להתמודד עימה בעזרת חשיפה ומניעת תגובה מבלי להפריע לטיפול על ידי מעורבות יתר.

מה גורם לכך שקשה להורים להימנע מהגנת יתר? ראשית, קיימת אמונה שגויה שחרדה מזיקה לילד. למרות שחרדה אינה נעימה, אנו יודעים כי אינה מזיקה, למבוגרים או לילדים, היא חלק מההוויה האנושית ועל כולנו ללמוד איך להתמודד עימה. הסכנה האמיתית אינה בחרדה, אלא בכך שהילד לא ילמד כיצד לנהל אותה. הגנת יתר מלמדת בסופו של דבר את הילד כי הוא שביר, ועליו להיות שמח או רגוע כדי להשיג דברים בחייו.

כשהילד סובל מהפרעה בה הוא מרגיש חרדה או רגשות לא נעימים אחרים, הדבר הכי טוב עבורו הוא ללמוד לנהל את המצוקה שהוא מרגיש על ידי קבלתה ולמידה לפעול ולעשות דברים כפי שהיה עושה אם המצוקה לא הייתה קיימת. אתם נותנים לילדכם מתנה, אמונה ביכולתם, בכל פעם שאתם מסרבים לשתף פעולה עם טקס או לתת להם אישור. אתם מראים להם כי אתם מאמינים שהם יכולים לשרוד ולנהל את המצוקה.

הורים רבים מאמינים כי הילד ירגיש אהוב על ידיהם רק אם הם מאפשרים לו להרגיש שמח. לחילופין, הם מאמינים שהילד אינו אוהב אותם כשהוא מביע חוסר שביעות רצון. לפיכך, המשימות של טיפול חשיפתי נראות להם אכזריות כיוון שהן גורמות לילד להרגיש מצוקה, כעס ולהיות לא שמח. ילדים עושים פעמים רבות מניפולציות על חששות ההורים, על ידי הצהרות כמו "אם היית אוהב אותי לא היית גורם לי לעשות את זה", או "אני שונא אותך ואת המטפל".

החלק הקשה בלהיות הורה הוא האחריות של ללמד את הילד כישורי חיים גם כשאינו מעריך זאת בשלב זה של חייו. ילדים רבים נוקטים בגישה שלילית או דומעים כשהם במצוקה. זה נורמלי. קשה למבוגר להעריך את החשיבות של עשיית דברים קשים או מכאיבים על מנת להבטיח עתיד טוב יותר. על תצפו שילדכם יסכים עם החלטתכם לקחת אתכם לטיפול בחשיפה או להודות לכם. רוב הסיכויים הם שרק כשיהיו מבוגרים הם יבינו עד כמה הם אסירי תודה על מאמציכם.

מחקרים מראים כי לילדים שסגנון ההיקשרות שלהם בטוח יש הורים ששמים גבולות ומאפשרים להם לחוות מצוקה. הם גם מאפשרים לילד לתקן את הטעויות שלו בעצמו. ילדים שסגנון ההיקשרות שלהם אינו בטוח הם אלו שהוריהם נותנים להם מחמאות שאינן מגיעות להם ועושים ככל יכולתם כדי להקל על חיי ילדיהם. למדו לעשות ניסוח מחדש של מחאות הילד ואמירותיו נגד הטיפול והאהבה שלכם ולראות אותן כביטוי נוסף של המצוקה הנובעת מה-OCD.

לבסוף, הורים רבים שנוקטים בהגנת יתר מאמינים כי עליהם לספק את כל הצרכים של ילדם. הדבר הוא לא מציאותי, היות ורוב ההורים מאוד טובים רק בחלק מהאספקטים של ההורות ובשלבים מסוימים של ההתפתחות. אני מעודדת אתכם למצוא במה אתם טובים וליהנות מכך, למשל עזרה בשיעורי הבית, הקשבה לטינאייג'ר, שמירה על רוגע עם תינוק וכן הלאה, ולמצוא פתרונות חיצוניים לדברים שאתם לא עושים טוב. משמעות הדבר היא שתצטרכו להיעזר במטפלים, מורים ואחרים כדי לגדל את הילד, ושאתם לא צריכים להיות מומחים בכל, כולל טיפול ב-OCD.

המשמעות היא גם שתצטרכו לקבל החלמה שאינה מלאה לחלוטין של ילדיכם, והורות שאינה מושלמת, כיוון שאי אפשר לבצע את כל משימות הטיפול כל הזמן. הסוד האמיתי להחלמה מ-OCD  הוא התמדה ולא ביצוע כל החשיפות בצורה נכונה ומדוייקת לחלוטין. לעיתים כשה-OCD  של ילדיכם חמור וקשה לטיפול, יתכן ומשמעות הדבר תהיה כי תצטרכו לספוג תבוסה קצרת טווח כהורים ולשלוח את הילד לטיפול אינטנסיבי על מנת להשיג ניצחון ארוך טווח על ה-OCD.

לסיכום, עליכם ללמוד לראות את הגנת הילד כאויבת של ההחלמה. השתמשו בתבונה ההורית שלכם על מנת לשמש כמאמנים של תרפיית חשיפה ותבעו מחדש את הבית שלכם כאיזור שה-OCD לא שולט בו. אם קשה לכם לעשות זאת, השיגו עזרה לעצמכם על מנת ללמוד לאתגר את האמונות שדוחפות אתכם להגנת יתר. יום אחד הילד שלכם יודה לכם, אבל הדבר לא יקרה בפגישת החשיפה מחר.

למידע נוסף על טיפול ב-OCD התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *


*עיבוד של מאמרה בשפה האנגלית, באדיבות המרכז לטיפול ב-OCD, שיקאגו
 
 
 

מה זה אוסידי?

OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) מורכבת משני חלקים: מחשבות טורדניות (אובססיות) ופעולות כפייתיות (קומפולסיות). הסבר על חלקים אלו של ההפרעה, שכיחותה ומידע נוסף

המשך לקרוא: מה זה אוסידי?

אבחון OCD

אבחון OCD. זמן האבחון הממוצע של OCD עומד על כ-17 שנים, בזמן זה נגרמים סבל ופגיעה משמעותית בחיי האדם ומשפחתו. איך לדעת אם יש לכם OCD ולמי לפנות לאבחון

המשך לקרוא: אבחון OCD

מחשבות טורדניות

מחשבות לא רצוניות הן מחשבות שעולות בראש באופן ספונטני. אצל רוב האנשים הן לא משאירות חותם, אך אצל אנשים עם OCD חלקן הופכות לטורדניות. מה הסיבה לכך?

המשך לקרוא: מחשבות טורדניות

כשה-OCD מגשים את האובססיה

הסובלים מOCD חווים לעיתים מצבים בהם שהרצון להימנע מתרחיש מאיים מגביר בסופו של דבר את הסיכוי שהוא יתרחש. דוגמאות ודרכי התמודדות וטיפול.

המשך לקרוא: כשה-OCD מגשים את האובססיה

כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

הורים עם אוסידי עלולים להיות כה שקועים בהפרעה שהם יזניחו את ילדם (כשבאופן אירוני, לעיתים מטרת הטקס היא להגן עליו). איך אוסידי של הורה עלול לפגוע בילד?

המשך לקרוא: כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

כפייתיות

על פעולות כפייתיות, הנקראות גם טקסים או קומפולסיות. מידע על סוגי כפייתיות, איך לדעת מתי מדובר בבעיה, על הקשר בין כפייתיות למחשבות טורדניות ועוד.

המשך לקרוא: כפייתיות

OCD ללא טקסים?

pure o מתאר OCD ללא טקסים. המושג אינו מדויק, גם ב-"pure o" יש טקסים, הם מתבצעים במחשבה והאדם לא תמיד מגדירם כטקסים. מדוע אבחנה זו קריטית לטיפול?

המשך לקרוא: OCD ללא טקסים?

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים