לפרטים פנו אלינו
סקר

ניתוחי אף ו-BDD

דף הבית >> מאמרים >> ניתוחי אף ו-BDD

 

כשליש מהפונים לניתוח אף סובלים מ-BDD

ניתוחי אףמחקר שנערך בבלגיה מצא כי כשליש מהאנשים הפונים לניתוח אף סובלים מהפרעה הנקראת הפרעת גוף דיסמורפית  (body dismorphic disorder, BDD) היא הפרעה השייכת לספקטרום האובססיבי קומפולסיבי ומאופיינת בעיסוק כפייתי בפגם קטן או מדומיין במראה החיצוני של האדם. אנשים הסובלים מההפרעה משוכנעים כי מראם החיצוני מעוות, חווים מחשבות טורדניות בנושא,  מבצעים פעולות טקסיות שונות על מנת להפחית את המצוקה המלווה למחשבות אלו, ונמנעים ממגוון מצבים המעמתים אותם עם הפגם לכאורה או חושפים אותו לעיני אנשים. הפרעת גוף דיסמורפית גורמת לאדם סבל רב, עלולה לפגוע בתפקודו או להוביל להפרעות נוספות כגון חרדה חברתית או דיכאון.

במחקר השתתפו  226 אנשים שהגיעו להתייעצות בנוגע לניתוח אף ו-65 אנשים שהגיעו בשל בעיות אף-אוזן-גרון והיוו קבוצת ביקורת. 147 מהאנשים שפנו לניתוח אף ביקשו ניתוח פלסטי והשאר לניתוח לתיקון בעיות בריאותיות, למשל קשיי נשימה. בנוסף לשאלון שנועד לבדוק אם האדם סובל מ-BDD, נבדקה גם צורת האף במדד אובייקטיבי שנועד לבדוק האם האדם אכן צריך ניתוח.

במחקר נמצא כי 33% מהפונים לניתוח אף סובלים מ- BDD, כלומר, מוטרדים בצורה אינטנסיבית מצורת אפם, כשמדדים אובייקטיבים העידו שלא קיים צורך ממשי בניתוח פלסטי, ובקרב אנשים שפנו לניתוח פלסטי השיעור עמד על 43%. בהשוואה, רק 2% מקבוצת הביקורת סבלו מהפרעה זו, שיעור זהה לשיעור ההפרעה באוכלוסיה הכללית.

כאמור, הפגם שאנשים עם BDD רואים אינו ממשי, או כל כך זניח שאחרים יתקשו לשים לב אליו. כך למשל, מחקר שנערך בנושא מצא כי האף של אנשים עם BDD שפנו לניתוח פלסטי היה נורמלי לחלוטין ולא הצריך ניתוח. כיוון שהפגם אינו ממשי, ניתוח פלסטי לא יסייע לטפל בבעיה, שאינה בעיה במראה החיצוני אלא בעיה פסיכיאטרית.

אנשים הסובלים מ-BDD ממשיכים להיות מוטרדים ממראם החיצוני גם אחרי ניתוח פלסטי, לפעמים אחרי תקופת רגיעה קצרה. הם חושבים שהניתוח לא בוצע כהלכה, כשחלקם מגיעים לאלימות כלפי עצמם או כלפי המנתח, או מוצאים פגם אחר במראם החיצוני. חלקם חוזרים ועוברים ניתוחים פלסטיים נוספים אם באפשרותם לעשות זאת, אחרים ממשיכים בדפוס הקודם של עיסוק יתר בנושא והמצוקה אינה פוחתת עקב הניתוח.

איגוד המנתחים הפלסטיים האמריקאי ממליץ להימנע מביצוע ניתוחים פלסטיים לאנשים הסובלים מסימפטומים של ההפרעה. בעוד שניתוח פלסטי אינו מסייע, אלא אף מגביר את חומרת ההפרעה, טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי, בשילוב עם טיפול תרופתי במידת הצורך, מקנה לאדם כלים להתמודד עם ה-BDD ומאפשר צמצום הסימפטומים והפגיעה באיכות החיים.

ביבליוגרפיה:
 

 

American Psychological Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (4th Edition, Text Revision). Washington, DC: American Psychological Association Press; 2000.

Picavet, Valerie A. M.D.; Prokopakis, Emmanuel P. M.D., Ph.D.; Gabriëls, Lutgardis M.D., Ph.D.; Jorissen, Mark M.D., Ph.D.; Hellings, Peter W. M.D., Ph.D. High Prevalence of Body Dysmorphic Disorder Symptoms in Patients Seeking Rhinoplasty. Plastic and reconstructive surgery, 2011.

Sarwer DB, Wadden TA, Pertschuk MJ, Whitaker LA. The psychology of cosmetic surgery: A review and reconceptualization. Clinical Psychology Review, 1998.

Tignol J, Biraben-Gotzamanis L, Martin-Guehl C, Grabot D, Aouizerate B. Body dysmorphic disorder and cosmetic surgery: Evolution of 24 subjects with a minimal defect in appearance 5 years after their request for cosmetic surgery. European Psychiatry, 2007.
 
 
לפרטים נוספים ומידע על הטיפול התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *
  
 

מה זה BDD?

ניתוחים פלסטיים מיותרים, עיסוק אובססיבי במראה, מבטים תכופים בראי - כל אלו ועוד הם תסמינים של BDD, הפרעה קשה שעלולה להוביל לדיכאון, חרדות ואף אובדנות

המשך לקרוא: מה זה BDD?

טקסים ב-BDD

חושבים שהעיסוק שלכם או של אדם קרוב במראה החיצוני מופרז, גורם סבל או פוגע בתפקוד? במאמר מובאות התנהגויות טקסיות של אנשים עם BDD שיעזרו לכם לזהות הפרעה זו

המשך לקרוא: טקסים ב-BDD

סגנונות חשיבה שמניעים עיסוק מופרז במראה

מה מניע אנשים המוטרדים מהמראה החיצוני שלהם לעסוק בו רבות למרות הסבל שהדבר גורם להם? דיוויד וייל, מבכירי החוקרים והמטפלים בתחום, מרפט 5 מוטיבציות לכך

המשך לקרוא: סגנונות חשיבה שמניעים עיסוק מופרז במראה

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים