לפרטים פנו אלינו
סקר

פחד מאיידס

דף הבית >> סוגי OCD >> ניקיון, מחלות וסדר >> פחד מאיידס

פחד מאיידס
ד"ר פרד פנזל*

איידס או OCD?

אוסידי ופחד מאיידס

העולם שלנו נמצא בעיצומה של התמודדות עם מגיפת האיידס. האיידס שינה את פני הדברים בכמה נושאים: אנשים אינם יכולים לקיים יחסי מין לא מוגנים בחופשיות כפי שהמצב היה בשנות ה-60 העליזות, רופאים ורופאי שיניים מגלים משנה זהירות, תרומות דם נבדקות בקפידה וכן הלאה.

למרבה הצער, יש נקודות מפגש בין מגיפת האיידס לבעיה נוספת, פחות ידועה: הפרעה טורדנית כפייתית (OCD). לחלק מהסובלים מ-OCD יש מחשבות טורדניות בנוגע לאיידס, המהוות למעשה חלק ממכלול רחב יותר: פחד מזיהום או הידבקות במחלה.

אחד מהמאפיינים של OCD הוא שהסובלים מההפרעה אינם מעריכים סיכונים בצורה נכונה. הם מתבלבלים בין אפשרות לוודאות, ומבחינתם אם קיים סיכוי שדבר מסוים יקרה, הוא יקרה, לא משנה עד כמה ההסתברות לכך נמוכה. למרבה הצער, אנשים עם OCD המוטרדים מאיידס מקבלים תמיכה לכך מהתקשורת, המתייחסת לנושא באופן היסטרי. יחס זה יוצר חששות לא סבירים אף אצל אנשים שאינם סובלים מ-OCD, אולם דאגות אלו, למרות שהן מטרידות, אינן מופרזות או לא הגיוניות כמו ב-OCD.

רשימת דרכי ההדבקה באיידס לפי אנשים עם OCD אינה עוצרת בדרכים הנפוצות כמו שימוש במחטים שאדם אחר השתמש בהן, יחסי מין לא מוגנים או קבלת עירוי דם נגוע. עבור אדם עם OCD, כמעט כל דבר שאדם אחר נגע בו עלול להוביל להדבקה באיידס.

לקביעת פגישת הערכה התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם:

דוגמאות למצבים שאנשים עם ביטוי זה של OCD מוטרדים לגביהם:

  • נגיעה בנקודות או כתמים אדומים, כיוון שהם עלולים להיות דם של אדם חולה איידס.
  • להימצא בקרבת אדם הנראה חולה, רזה במיוחד, הומלס, אדם שעלול להיות מכור לסמים וכן הלאה.
  • קבלת זריקות או נטילת בדיקת דם, גם כשהאדם רואה שכל הציוד הוצא הרגע מהאריזה.
  • הליכה לבית חולים, קופת חולים, רופא שיניים או כל מקום אחר בו מתאספים אנשים חולים או שנעשות פרוצדורות רפואיות.
  • הימצאות בסביבת הומוסקסואלים או אנשים שהאדם חושב שהם הומוסקסואלים.
  • אנשים העובדים בתחום הבריאות.
  • נגיעה בידיות, מעקים, לחצנים, מתגים ונקודות אחרות שסביר להניח שאנשים יגעו בהן במקומות ציבוריים.
  • שריטות או פצעים היכולים להיות מיקרוסקופים.
  • פחד שהם נדקרו על ידי אדם המסתובב עם מחט המכילה את הנגיף או דרכו על מחט. הם אפילו יכולים להרגיש תחושות דקירה למרות שלא נדקרו בפועל.

פחד להדביק באיידס

ואריאציה נפוצה לפחד זה היא פחד להדביק אנשים אחרים באיידס, ואז לחיות עם האשמה. אנשים אלו סובלים לעיתים גם מדפוס חשיבה של אחריות יתר, והפחד להדביק באיידס הוא רק אחד מביטוייו. בנוסף למצבים שפורטו, אנשים אלו חוששים גם מלגעת בקרובים אליהם או מלגעת בחפצים במקומות ציבוריים או בביתם מחשש שידביקו אחרים.

הימנעות וטקסים ב- OCD של פחד מאיידס

הימנעות מהידבקות באיידס עלולה להיות משימה מפרכת הנמשכת 24 שעות ביום. כשהסובלים מפחד מאיידס באים במגע עם דבר המרגיש להם מזוהם, הם מקדישים את כל המאמצים להתנקות באופן שיספק אותם, ואחרי שהם מתנקים הם חוזרים להתמקד בלהימנע מנגיעה בדברים שיכולים להדביק אותם באיידס לדעתם. הם מרגישים בנוח רק כשהם שולטים באופן מוחלט על סביבתם ועל האנשים שבה.

אנשים עם אובססיה לאיידס שוטפים ידיים ומתקלחים לעיתים קרובות וניתן לזהות אותם לעיתים כיוון שידיהם אדומות ומתקלפות. לרוב הם יגעו בחפצים העלולים להדביק אותם לדעתם רק באמצעות שימוש במתווך כמו טישיו, מגבון לח או כפפות. השריטה הקטנה ביותר תיחבש בקפידה על מנת למנוע חדירת הנגיף אליה. כל דבר העלול להעביר איידס יחוטא או ירחץ  - אם לא, יש לזרוק אותו. תיאורים אלו נכונים גם לגבי סוגים אחרים של OCD הקשורים לזיהום.

טיפול בפחד מאיידס

טיפול ב-OCD הנסוב סביב איידס דומה לכל טיפול אחר ב-OCD העוסק בזיהום או הידבקות במחלות, תוך התמקדות באיידס. הטיפול הוא טיפול קוגניטיבי (העוסק בחשיבה) התנהגותי, כשבחלק ההתנהגותי האדם החשף באופן הדרגתי למצבים או חפצים הגורמים לו מצוקה, תוך הימנעות מעשיית טקסים או שימוש באמצעים המונעים מגע ישיר.

בחלק הקוגניטיבי נערכת בין היתר עבודה על התפיסות של האדם לגבי איידס וההדבקה בו, המסייעת לאתר ולאתגר חשיבה לא הגיונית בנושא. כך למשל, אפשר לבדוק בטיפול על סמך מה האדם מבסס את הדעות שלו לגבי אופן ההדבקה באיידס – האם יש מחקרים התומכים בדעתו או מקרים מתועדים בהם אנשים נדבקו באיידס באופנים שהוא חושש מהם.

שאלות נוספות יכולות להיות השוואה להתנהלות של אנשים ללא OCD, הנוקטים אמצעי זהירות פחות קיצוניים, אולם בכל זאת אינם נדבקים בנגיף. לעיתים האדם יענה כי אם אנשים היו יודעים את מה שהוא יודע, הם היו מתנהגים כמוהו, אך בהמשך בדיקה של הנושא הוא מבין כי אין לו גישה למקור ידע מיוחד שאינו נגיש לאחרים והם יכולים לדעת את כל מה שהוא יודע ובכל זאת אינם פועלים כמוהו ומצליחים להישמר מאיידס. כשבוחנים את ההשפעה של ה-OCD על חייהם, חלק מהסובלים מדרגת חומרה גבוהה של ההפרעה יודו כי חיים עם איידס לא יכולים להיות גרועים יותר מהגיהנום בו הם חיים.

* מתבסס על מאמר של ד"ר פרד פנזל, מאתר OCD שיקאגו


לקביעת פגישת הערכה התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם:

 
 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *

עוד מאמרים על OCD של ניקיון ומחלות
 
 פחד מאיידס
 חזק מלכלוך - OCD של זיהום
 סדר סדר תרדוף
 

מה זה אוסידי?

OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) מורכבת משני חלקים: מחשבות טורדניות (אובססיות) ופעולות כפייתיות (קומפולסיות). הסבר על חלקים אלו של ההפרעה, שכיחותה ומידע נוסף

המשך לקרוא: מה זה אוסידי?

אבחון OCD

אבחון OCD. זמן האבחון הממוצע של OCD עומד על כ-17 שנים, בזמן זה נגרמים סבל ופגיעה משמעותית בחיי האדם ומשפחתו. איך לדעת אם יש לכם OCD ולמי לפנות לאבחון

המשך לקרוא: אבחון OCD

מחשבות טורדניות

מחשבות לא רצוניות הן מחשבות שעולות בראש באופן ספונטני. אצל רוב האנשים הן לא משאירות חותם, אך אצל אנשים עם OCD חלקן הופכות לטורדניות. מה הסיבה לכך?

המשך לקרוא: מחשבות טורדניות

כשה-OCD מגשים את האובססיה

הסובלים מOCD חווים לעיתים מצבים בהם שהרצון להימנע מתרחיש מאיים מגביר בסופו של דבר את הסיכוי שהוא יתרחש. דוגמאות ודרכי התמודדות וטיפול.

המשך לקרוא: כשה-OCD מגשים את האובססיה

כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

הורים עם אוסידי עלולים להיות כה שקועים בהפרעה שהם יזניחו את ילדם (כשבאופן אירוני, לעיתים מטרת הטקס היא להגן עליו). איך אוסידי של הורה עלול לפגוע בילד?

המשך לקרוא: כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

כפייתיות

על פעולות כפייתיות, הנקראות גם טקסים או קומפולסיות. מידע על סוגי כפייתיות, איך לדעת מתי מדובר בבעיה, על הקשר בין כפייתיות למחשבות טורדניות ועוד.

המשך לקרוא: כפייתיות

OCD ללא טקסים?

pure o מתאר OCD ללא טקסים. המושג אינו מדויק, גם ב-"pure o" יש טקסים, הם מתבצעים במחשבה והאדם לא תמיד מגדירם כטקסים. מדוע אבחנה זו קריטית לטיפול?

המשך לקרוא: OCD ללא טקסים?

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים