לפרטים פנו אלינו
סקר

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

דף הבית >> טיפול ב-OCD >> טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול CBTד"ר דני דרבי ויעל לב

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) היא שיטת טיפול פסיכולוגי ממוקדת בעיה המאפשרת למטופל להצליח לשלוט טוב יותר על בעיות שהוא נאלץ להתמודד איתן, כגון OCD, חרדת בריאות ועוד, ולהביא בזמן קצר להקלה בסימפטומים ושיפור באיכות החיים. מטרת טיפול CBTהיא להקנות ידע וכלים להתמודד עם הבעיות בצורה שתאפשר שליטה רבה יותר בהן כך שעוצמתן תפחת באופן משמעותי.

האפקט המהיר של השינוי באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי נובע מכך שלא מדובר בטיפול שמבקש לנתח חוויות עבר, במטרה למצוא את השורשים לבעיות ההווה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יוצא מנקודת ההנחה שבעיות רבות קשורות בהתניה גנטית מולדת, אך מגיעות למלא עוצמתן בעקבות התמודדות שגויה וניהול לא נכון של הבעיה. במהלך טיפול CBT המטפל חוקר עם המטופל מה בחשיבה ובהתנהגות שלו מתחזק את הבעיה, ונבנית תוכנית שמטרתה ליצור דפוסי חשיבה והתנהגות שיובילו להתמודדות טובה יותר עם הבעיה.

טיפול CBT בנוי כך שהמטופל מתנסה בחוויות בונות של ניהול נכון יותר של הבעיות איתן הוא מתמודד. תפקיד המטפל הוא להדריך את המטופל לייצר את השינוי בצורה הדרגתית המאפשרת לקחת שליטה על הבעיה. הטיפול אינו מתבצע רק בחדר הטיפולים, אלא במידה רבה יוצא אל השטח, אל המקומות בהן מתקיימת הבעיה, המקום שבו נדרש לבצע שינוי. התוכנית הטיפולית כוללת התנסויות ומטלות, בעזרתן המטופל לומד בצורה הדרגתית לאמץ אופני חשיבה והתנהגויות שנותנות לו שליטה על הבעיה. המטפל לוקח חלק פעיל בתהליך, ובמידת הצורך שומר על קשר עם המטופל גם בין הפגישות לצורך מעקב, דיווח ותמיכה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתחלק למספר מרכיבים המשלימים זה את זה לכדי טיפול אחיד, כשהחלק של כל מרכיב בטיפול נקבע בהתאם לצורך של המטופל:
1. אבחון והערכה. בחלק זה של הטיפול משתמשים בכלי אבחון והערכה שונים כדי ללמוד על המצוקות הספציפיות איתן מתמודד המטופל, ולהעריך את היקפן וחומרתן במטרה להתאים את הטיפול הטוב ביותר עבורו.
2. חינוך פסיכולוגי. חלק זה של הטיפול יוצא מנקודת הנחה שידע הוא כח והקניית ידע למטופל מאפשרת לו לקחת אחריות ושליטה על הבעיה. בחלק זה המטופל לומד על הבעיה ומאפייניה ועל דרכים שונות להתמודד עימה. חלק זה מאפשר למטופל להבין את הרציונל שעליו מתבסס הטיפול. הפנמת הרציונל הטיפולי מחזקת את האמונה של המטופל שהשינוי אפשרי למרות הקשיים.
3. טיפול קוגניטיבי. חלק זה של הטיפול נועד לזהות אמונות, עמדות ואופני חשיבה שעומדים בבסיס הבעיה ומתחזקים אותה לאורך זמן. במהלך הטיפול המטופל לומד לאתגר את אופני החשיבה הבעייתיים ולאמץ אופני חשיבה מציאותיים וגמישים יותר.
4. טיפול התנהגותי. בחלק זה  של טיפול CBT המטופל לומד לזהות הרגלים והתנהגויות שגורמות לבעיה ו/או מקיימות אותה לאורך זמן. המטופל לומד לשנות הרגלים ולאמץ התנהגויות שמאפשרות לו להתמודד עם המצוקה בצורה טובה יותר ובסופו של דבר ליהנות מרווחה נפשית ותפקוד טובים יותר.
5. מניעת נסיגה. לאחר שהמטופל למד לנהל את הבעיה עימה הוא מתמודד בצורה טובה יותר, נבנית תוכנית שמטרתה למנוע נפילה חוזרת להרגלים ולאופני החשיבה הישנים.לטיפול ב-OCD התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *
  
 

 
 

ניקיון, מחלות וסדר

ידיים אדומות, מקלחות ארוכות, פחד ממחלות, אנשים או מקומות שמפיצים זיהום, מזל רע- אלו ועוד הם ביטויים של OCD של זיהום וניקיון. מידע על הבעיה והטיפול בה

המשך לקרוא: ניקיון, מחלות וסדר

זוגיות, ROCD

אובססיבים בקשר, לא מצליחים להחליט, חושדים או משווים? אולי אתם סובלים מ-OCD ולא מבעיית זוגיות. על ההבדל בין בעיית זוגיות ל-OCD ועל הטיפול בהפרעה.

המשך לקרוא: זוגיות, ROCD

OCD ודת

צדיקות או הפרעה? על OCD הקשור לדת, ביטויים של ההפרעה (כגון כוונה בתפילה, מחשבות על נדר, בדיקות בהנחת תפילין, פחד מחציצה ועוד), סימנים להפרעה והטיפול בה

המשך לקרוא: OCD ודת

ביטויים נוספים של OCD

OCD - על ביטויים פחות מוכרים של ההפרעה והטיפול בהם. איטיות כפייתית, עיסוק כפייתי בתפקודים גופניים כמו בליעת רוק או מצמוץ, נגיעות כפייתיות ועוד.

המשך לקרוא: ביטויים נוספים של OCD

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים