לפרטים פנו אלינו
סקר

איך טיפול CBT מסייע ב-OCD?

דף הבית >> טיפול ב-OCD >> איך טיפול CBT מסייע ב-OCD?

איך טיפול CBT עוזר ב- OCD?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב-OCDד"ר דני דרבי ויעל לב

עד עתה אין לעולם המחקר תשובה ברורה לשאלה מה המכניזם שגורם להיווצרות הפרעה טורדנית כפייתית. עובדות שכן ברורות לנו מעולם המחקר מצביעות על גורמים גנטיים וביולוגיים, כגון מחסור במוליכים עצביים כמו סרוטונין באזורים מסוימים במוח, וידוע כי תקופות עומס ולחץ יכולות להיות הטריגר להתפרצות OCD אצל אנשים עם פוטנציאל גנטי לכך. במילים אחרות, אין מודל ברור ומשביע רצון שעונה על השאלה מה גורם ל OCD, אך די ברור שהתשובה כוללת מספר גורמים. הגישה הקוגניטיבית התנהגותית מציעה מודל להבנת ההפרעה שאינו מבקש להסביר מהו הגורם להפרעה, אלא כיצד היא מתנהלת ומה מאפשר לה להתנהל.

לדוגמא, אנו מכירים דרכי חשיבה שמאפיינות אנשים רבים הסובלים מ OCD, כמו מיזוג פעולה ומחשבה (האמונה שאם חשבתי על אירוע כלשהי או על פעולה כלשהי – הגברתי את הסיכוי שהם יתרחשו במציאות), צורך בשליטה על מחשבות (האמונה שאדם יכול לשלוט במחשבותיו ועליו למנוע מחשבות שליליות), תחושת אחריות מוגברת (למשל האמונה שאי גרימת נזק כמוה כעשיית נזק) וקושי גדול להתמודד עם חוסר ודאות או חוסר בהירות. הגישה המנחה טיפול קוגניטיבי התנהגותי היא כי צורות חשיבה אלו מעודדות התפתחות OCD ומאפשרות להפרעה להמשיך להתקיים. בחלק הקוגניטיבי של הטיפול חוקרים את דרכי החשיבה של המטופל במטרה לראות היכן הם נוקשים מדי ולאמץ דפוסי חשיבה מאפשרים יותר.

במישור ההתנהגותי טיפול CBT מבקש לשנות התנהגויות שנקיטה בהן מאפשרת ל- OCD להתפתח ולהחריף. דוגמא לכך היא העדפת פעולות שנותנות תחושת וודאות על פני פעולות פונקציונאליות. למשל, אנשים הסובלים מ - OCD ומוטרדים מהאפשרות שידבקו או ידביקו אנשים יעדיפו לעיתים להימנע מלהיכנס לשירותים ציבוריים בגלל הפחד מזיהום, גם אם הם מאוד צריכים וגם אם השירותים נראים לאנשים אחרים נקיים. כשאין להם ברירה, הם ינקטו בפעולות שינסו להבטיח להם מינימום חשיפה לגורמים מזהמים, דבר שעלול לגרום לפעולה ממושכת שבמהלכה ימשיכו להיות מוטרדים כל עוד לא יגיעו לתחושה שהבטיחו מינימום חשיפה לגורמי זיהום. המרדף אחר הוודאות עלול לדרוש זמן רב ומאמצים נפשיים גדולים שלפעמים באים על חשבון דברים חשובים יותר. בחלק ההתנהגותי של הטיפול קיימים שני חלקים מרכזיים: חשיפה ומניעת תגובה טקסית. במניעת תגובה הכוונה היא צמצום פעולות כפייתיות ככל הניתן, בחשיפה הכוונה היא התמודדות ישירה ואקטיבית עם הדברים שגורמים לאדם מצוקה כדי לפתח סבילות אליהם. שילוב טכניקות אלו מוביל לירידה ברמת המצוקה שהסובל מהפרעה טורדנית כפייתית חווה כשהוא נחשף לאובייקטים, מצבים או מחשבות שמובילים למצוקה.

לפי הגישה הקוגניטיבית התנהגותית דרכי חשיבה והתנהגויות כגון אלה תורמות להתפתחות ולצמיחה של ההפרעה. במילים אחרות, אומנם יש מרכיב גנטי חזק בפריצת ההפרעה, אך לא הכל נתון ביד הביולוגיה. שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות יכולים לשפר את המצב באופן ניכר - ההפרעה אומנם לא תיעלם לחלוטין, אך היא כבר לא תתפוס מקום כה מרכזי בחיי האדם. הדבר דומה לאדם הנוטה להשמנה - הוא לא יכול לשנות נטייה זו, אך הרגלי התזונה וההתעמלות שלו ישפיעו על מבנה גופו, ויהיה הבדל ניכר בין אדם שיתלה את הכל בגנטיקה, יאכל ללא הגבלה ולא יתעמל כי "מה הטעם" לבין אדם שיחליט לבנות אורח חיים בריא ומתאים עבורו. בדומה לשינוי במבנה הגוף בהתאם לשינויים בהרגלים, מחקרים מראים כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי מוביל לא רק לשינוי בסימפטומים הגלויים לעין אלא גם לפעילות גבוהה יותר של סרוטונין במוח, כלומר לתיקון חלקי בפעילות המוחית המובילה לקיום OCD. 

לטיפול ב-OCD התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *

 

מה זה אוסידי?

OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) מורכבת משני חלקים: מחשבות טורדניות (אובססיות) ופעולות כפייתיות (קומפולסיות). הסבר על חלקים אלו של ההפרעה, שכיחותה ומידע נוסף

המשך לקרוא: מה זה אוסידי?

אבחון OCD

אבחון OCD. זמן האבחון הממוצע של OCD עומד על כ-17 שנים, בזמן זה נגרמים סבל ופגיעה משמעותית בחיי האדם ומשפחתו. איך לדעת אם יש לכם OCD ולמי לפנות לאבחון

המשך לקרוא: אבחון OCD

מחשבות טורדניות

מחשבות לא רצוניות הן מחשבות שעולות בראש באופן ספונטני. אצל רוב האנשים הן לא משאירות חותם, אך אצל אנשים עם OCD חלקן הופכות לטורדניות. מה הסיבה לכך?

המשך לקרוא: מחשבות טורדניות

כשה-OCD מגשים את האובססיה

הסובלים מOCD חווים לעיתים מצבים בהם שהרצון להימנע מתרחיש מאיים מגביר בסופו של דבר את הסיכוי שהוא יתרחש. דוגמאות ודרכי התמודדות וטיפול.

המשך לקרוא: כשה-OCD מגשים את האובססיה

כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

הורים עם אוסידי עלולים להיות כה שקועים בהפרעה שהם יזניחו את ילדם (כשבאופן אירוני, לעיתים מטרת הטקס היא להגן עליו). איך אוסידי של הורה עלול לפגוע בילד?

המשך לקרוא: כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים