לפרטים פנו אלינו
סקר

עבודה קוגניטיבית על פחד מנזק

דף הבית >> טיפול ב-OCD >> עבודה קוגניטיבית על פחד מנזק

עבודה קוגניטיבית על פחד מנזקים או מחלות

מה הסיכוי שזה יקרה?ד"ר דני דרבי ויעל לב

חלק מהאנשים שעושים בדיקות כפייתיות יודעים שאין ממש בחשש והסבירות שהקטסטרופה תקרה היא נמוכה, או כלל אינם מוטרדים ממחשבה על קטסטרופה אלא פשוט מרגישים צורך לבדוק. אם זה המצב, אין צורך לעשות עבודה קוגנטיבית (עבודה על החשיבה) בנושא, אלא אפשר לגשת מיידית לחלק ההתנהגותי של ההתמודדות. במידה וקיים אצלכם חשש ואתם מייחס לו הסתברות גבוהה, יש לבחון קודם כל את ההנחות שלכם.
 
ניקח למשל אדם שחושש שהלפטופ שלו עלול לגרום לקצר, וכתוצאה תפרוץ שריפה שתחריב את ביתו ובתי השכנים ואולי אף תגבה קורבנות. כשהוא נשאל מה ההסתברות לכך הוא אומד אותה ב-10%. אפשר להבין למה הדבר כל כך מפחיד אותו, רוב האנשים היו עושים לא מעט כדי למנוע אסון שהסבירות שלו היא אחת לעשר. לכן, לפני שעוברים לעבודה ההתנהגותית, יש לבחון האם ההסתברויות שהוא חוזה אכן ריאליות.
 
השלב הראשון בבדיקת ההסתברות הוא יצירת עץ הכולל את כל הדברים שצריכים לקרות כדי שהתרחיש המאיים יתקיים: 1. הלפטופ צריך להיות מחובר לחשמל. 2. צריך להיות קצר. 3. הקצר צריך להוביל לשריפה. 4. השריפה צריכה לא להיות מאותרת פרק זמן ממושך. 
 
השלב השני הוא מתן הסתברויות לכל חלק על סמך חוויות עבר ומידע שיש לאדם. למשל, אם יצאתי מהבית אלפי פעמים מאז שרכשתי את הלפטופ ומעולם לא שכחתי לנתק אותו לפני היציאה – הסבירות שהדבר יקרה היא אפסית. במידה ואין לאדם מידע מדויק – יש ללמוד את הנושא, למשל לבחון מה השכיחות של שריפות כתוצאה מקצרים במחשבים ניידים. חלק מההסתברויות לא ינתנו על סמך נתונים מדוייקים אלא על סמך השערה, תחושת הבטן של האדם. כיוון שתחושת הבטן של אדם עם מחשבות טורדניות יכולה להיות מוטה בתחום זה, או מוטה בכל הקשור להערכת סיכונים, גם תחושת הבטן תיבחן בדרך או דרכים שונות – למשל על ידי הצגת השאלה למספר אנשים (סקר) והסתמכות על תשובותיהם.
 
בשלב השלישי מציבים את ההסתברויות בעץ. בכל מקום בו מתקבלת תשובה שלילית (לא שכחתי את הלפטופ מחובר לחשמל) – החקירה נגמרת ואין מעבר לשלבים הבאים. לדוגמא:
 
 
לאחר שהעץ נבנה, מחשבים את ההסתברויות שעולות ממנו. הדבר נעשה על ידי כפל האחוזים של תשובות ה"כן" בכל שלב. במקרה שאנו עוסקים בו:  1%*2%*2%=0.004%. או במילים אחרות, סיכוי של 4 למאה אלף שהדבר יקרה, וגם הסיכוי לכך הוא מופרז כיוון שהוא מבוסס על הערכות של אדם שהערכת הסכנה שלו מוטה.
 
שיטת עבודה זו מתאימה לכל סיכון שהאדם מעריך באופן מופרז ומבוסס על אירועים ממשיים. בחינת הסיכוי להידבק באיידס כתוצאה מהליכה יחף בשפת הים, שכאב הראש שיש לבחור בן 18 הוא גידול במוחו, הסבירות שנחש יעלה לקומה שישית, יכנס דרך החלון שאולי השארתי פתוח ויכיש למוות את הילד  - כל המחשבות הטורדניות האלו ניתנות לבחינה בשיטה זו. בחינת הסתברויות אינה מתאימה, לעומת זאת, לאירועים לא מוחשיים, כגון הסיכוי שאלך לגיהנום אחרים מותי כתוצאה ממחשבה לא מוסרית, או שמחשבות על סרטן אצל יקירי הופכות אותם לפגיעים יותר לכך.
 
סייג חשוב לשיטה זו הוא שאין לבצע אותה שוב ושוב על מנת להפחית את החשש מסכנות שונות. מטרת בחינת האחוזים היא לסלול את הדרך לשנות התנהגות נמנעת ו/או טקסית לאנשים שמעריכים סיכונים בצורה מופרזת. מהרגע שידע זה נרכש, חזרה עליו אינה תורמת מידע נוסף ולכן היא כפייתית במהותה, בדומה לכל פעולה או מחשבה אחרות שתכליתן להפחית את חוסר הוודאות והספק. 

לטיפול התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *

מה זה אוסידי?

OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) מורכבת משני חלקים: מחשבות טורדניות (אובססיות) ופעולות כפייתיות (קומפולסיות). הסבר על חלקים אלו של ההפרעה, שכיחותה ומידע נוסף

המשך לקרוא: מה זה אוסידי?

אבחון OCD

אבחון OCD. זמן האבחון הממוצע של OCD עומד על כ-17 שנים, בזמן זה נגרמים סבל ופגיעה משמעותית בחיי האדם ומשפחתו. איך לדעת אם יש לכם OCD ולמי לפנות לאבחון

המשך לקרוא: אבחון OCD

מחשבות טורדניות

מחשבות לא רצוניות הן מחשבות שעולות בראש באופן ספונטני. אצל רוב האנשים הן לא משאירות חותם, אך אצל אנשים עם OCD חלקן הופכות לטורדניות. מה הסיבה לכך?

המשך לקרוא: מחשבות טורדניות

כשה-OCD מגשים את האובססיה

הסובלים מOCD חווים לעיתים מצבים בהם שהרצון להימנע מתרחיש מאיים מגביר בסופו של דבר את הסיכוי שהוא יתרחש. דוגמאות ודרכי התמודדות וטיפול.

המשך לקרוא: כשה-OCD מגשים את האובססיה

כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

הורים עם אוסידי עלולים להיות כה שקועים בהפרעה שהם יזניחו את ילדם (כשבאופן אירוני, לעיתים מטרת הטקס היא להגן עליו). איך אוסידי של הורה עלול לפגוע בילד?

המשך לקרוא: כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים