לפרטים פנו אלינו
סקר

ROCD וקושי לסיים זוגיות

דף הבית >> סוגי OCD >> זוגיות, ROCD >> ROCD וקושי לסיים זוגיות

ROCD וקושי לסיים קשר לא מתאים

קושי בפרידהנטייה לטורדניות כפייתית הקשורה במערכות יחסים עלולה לעיתים לפגוע מאד במערכת היחסים ולהפוך אותה לבעייתית לאחד הצדדים או לשניהם. מצד שני, לפעמים אדם פרנואיד באמת נרדף, היפוכונדר יכול לחלות וגם אדם עם אובססיות והתלבטויות אין ספור לגבי טיב מערכת היחסים שלו עלול לחוש בצדק שמערכת היחסים איננה טובה עבורו. 
אמנם, החלטה על פירוק מערכת יחסים היא דבר קשה ומסובך, גם לאדם שאיננו סובל מטורדניות כפייתית. תחושות של כישלון, אכזבה, פחד לפגוע או להיפגע או פחד מבדידות מלווים הרבה אנשים שמתכווננים לסיים קשר רומנטי. ובכל זאת, כשטורדניות כפייתית נכנסת לתמונה עלולים לצוץ קשיים נלווים המייצרים סבל נוסף ואותם נבקש לאפיין כאן.
 
אנשים עם  OCDבכלל ובפרט אלו הסובלים מ-ROCD מתאפיינים לעיתים קרובות בפחד מחרטה המייצר קושי בקבלת החלטות. הפחד מחרטה אינו ייחודי לאנשים עם ROCD, אנשים רבים מחליטים החלטות שהם מבינים בדיעבד שלא היו הכי מוצלחות ולעיתים חשים חרטה, אך חיים בשלום יחסי עם האפשרות שיטעו או יתחרטו.

יש פעמים בהן ברור לאדם בצורה חד משמעית שכדאי לסיים את הקשר וכי הסבירות שהוא יתחרט על כך קלושה. אולם פעמים רבות התמונה אינה חד משמעית - קיימים קשיים רבים בקשר או גורמים ההופכים אותו למסובך, אך עדיין קיימים רגשות חזקים או סיבות אחרות להישאר (למשל ילדים משותפים). גם כשדי ברור שהקשר לא מספק לאדם את מה שהוא צריך, הוא עדיין יכול לחשוש לוותר עליו מפחד מהשלכות הפרידה ומחשש שלא יוכל למצוא קשר טוב יותר לעולם. 
 
במקרים שיש גורמים שמושכים את האדם להישאר בקשר, קשה יותר לקבל החלטה לסיים אותו, אולם רוב האנשים מצליחים להגיע להחלטה ולפעול לקראתה לאחר תקופה של דילמות. כשההתלבטויות נמשכות פרק זמן ממושך ופוגעות באופן משמעותי באיכות חייו של האדם מדברים על דפוס אובססיבי/כפייתי. אדם שנמצא במצב זה סובל פעמיים, פעם אחת כיוון שהוא נמצא במערכת יחסים שאינה טובה ופעם שניה מהעיסוק החוזר ונשנה בנושא. כתוצאה מחוסר ההצלחה להגיע למסקנה מוחלטת ולפעול כדי ליישמה, אדם עם ROCD עלול לגרור יחסים לא טובים זמן ממושך, ולא לעשות פעולות עקביות כדי לשפרם או לסיים אותם.
 
מדוע דפוס זה מתפתח? אין ספק שפרידה היא לא דבר נעים, אך המחשבות של אנשים עם ROCD  הולכות כמה צעדים קדימה - הם רואים את האפשרויות הגרועות ביותר, מתמקדים בהן, ומעריכים את הסבירות שיקרו כגבוהה. אדם ללא ROCD יכול למשל להניח שהתקופה של הפרידה והתקופה שאחריה יהיו קשות עבורו, אך הוא לא יתפרק לגורמים, יחזור להרגיש טוב אחרי תקופת אבל, ובסופו של דבר ימצא מערכת יחסים אחרת שיהיה מרוצה ממנה. בניגוד לכך, אדם עם ROCD יחשוב על כך שיפגע פגיעה איומה בצד השני, על האכזבה והצער שיגרום למשפחות, או ידמה עתיד בו הוא נמצא ללא קשר זוגי או בקשר זוגי של פשרה. 
 
הבדל משמעותי נוסף בין אנשים עם ROCD לאנשים ללא הוא הפחד מחרטה. אנשים ללא ROCD לוקחים את הסיכון שאולי יתחרטו, אך מאמינים שהסיכויים לכך נמוכים. אנשים עם ROCD אינם מצליחים להרגיש שההחלטה לעזוב היא נכונה ומחפשים באופן כפייתי סימנים או ראיות לכך שלא יתחרט עליה בעתיד. כמובן שאי אפשר לדעת זאת בוודאות, כיוון שאף אחד לא יכול לראות את העתיד, ולכן עולות במוחם תסריטים וסיבות שמובילים למחשבה שאולי ההחלטה לא נכונה והם יתחרטו על כך.
 
אנשים עם קושי טורדני כפייתי בסיום הקשר עלולים להוביל בסופו של דבר לסיומו בצורה לא מוצלחת. דרך אחת היא להוביל את בן/בת זוגם להחליט על סיום הקשר בשל התנהגותם, כלומר, סיום פסיבי שהם אינם לוקחים עליו אחריות. דרך אחרת היא קבלת החלטה בפתאומיות או מתוך מריבה סוערת. 
 
גם קבלת ההחלטה על סיום הקשר אינה מובילה להקלה בכל המקרים. חלק מהאנשים עם ROCD ממשיכים להיות טרודים בשאלה האם ההחלטה הייתה נכונה וטובה. חלקם יעשו, או ינסו לעשות (תלוי בבן/בת הזוג), הלוך חזור של ניסיונות חזרה ופרידות חוזרות שיכול להימשך חודשים או שנים.  
 
טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב-ROCD הינו טיפול ממוקד שמטרתו לאפשר לאדם להתמודד עם החששות והספקות שלו בצורה טובה יותר. במקרה והקושי שלך הוא פרידה מקשר שאינך מרוצה בו, מטרת הטיפול היא לסייע לך להצליח לעבור את תהליך הפרידה ולא להישאר לכוד בקשר זה, או בשרשרת של פרידות וחזרות. במידת הצורך הטיפול יסייע בהתמודדות עם קשיים לאחר סיום הקשר, כגון מחשבות אובססיביות על הקשר לאחר שנגמר או קושי להתחיל קשרים חדשים.

לא מצליחים  לקבל החלטה לגבי הזוגיות? התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *

 

מחשבה כמעשה?

רבים מהסובלים מ-OCD פוחדים כי מחשבותיהם עלולות לגרום נזק. על צורת חשיבה זו, כיצד היא פוגעת בחיי האדם ואיך אפשר לטפל בה. מאת מרכז קוגנטיקה לטיפול CBT

המשך לקרוא: מחשבה כמעשה?

פרפקציוניזם

פרפקציוניזם במידה סבירה יכולה להיות תכונה חיובית. אולם כשהפרפקציוניזם מופרז הוא עלול להוביל להימנעות מביצוע או איטיות מופרזת, חרדות או דיכאון

המשך לקרוא: פרפקציוניזם

אחריות יתר

אחריות יתר הוא דפוס חשיבה אופייני ב- OCD (הפרעה טורדנית כפייתית), כשהאדם שופט סיכונים כגבוהים ממה שהם באמת, ואת ההשלכות של טעויות או נזק כהרות אסון

המשך לקרוא: אחריות יתר

ייחוס חשיבות מופרזת למחשבות

אנשים נוטים להתייחס למחשבות שעלו בראשם באופן ספונטני כמעידות על אמת עמוקה. נטייה חזקה לצורת חשיבה זו קשורה ל-OCD. על מתן חשיבות יתר למחשבות ואוסידי

המשך לקרוא: ייחוס חשיבות מופרזת למחשבות

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים