לפרטים פנו אלינו
סקר

מהי התרגלות?
ד"ר ברדלי ס. ריימן*

חשיפה ומניעת תגובה טקסית הוא טיפול שנמצא ב-35 השנים האחרונות כטיפול יעיל ב-OCD. עם זאת, רבים מהסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית ובני משפחותיהם מבולבלים מהמונחים בשיטת טיפול זו. אחד מהמונחים שיוצר בלבול הוא התרגלות (הביטואציה), ומטרת מאמר זה היא להסבירו.
 
באופן טבעי, אנשים מתרגלים לדברים לא נעימים להם שקורים להם או פשוט לדברים בסביבה. דוגמא לכך היא שכשאנחנו נמצאים זמן מה בחדר איננו שומעים את זמזום המאוורר שהיינו מודעים אליו מאוד בהתחלה. הרעש לא נעלם, אנחנו פשוט התרגלנו אליו ואיננו שמים לב אליו יותר. דוגמא נוספת שכולנו יכולים להזדהות עמה היא התרגלות לטמפרטורה: אם נישאר מספיק זמן במים שמרגישים לנו גרים נגלה שהם "התחממו". גם כאן, טמפרטורת המים לא השתנתה, אנחנו התרגלנו אליהם. אם נצא מהמים לזמן מה וניכנס שוב, נגלה שהמים קרים כפי שהיו בהתחלה. תהליך ההתרגלות קורה באופן טבעי מבלי שנצטרך להשקיע מאמץ.
 
בהקשר לחרדה או תחושות מצוקה אחרות המופיעות בהפרעה טורדנית כפייתית, התרגלות מתייחסת לירידה ברמת המצוקה המתרחשת כשהזמן עובר, מבלי פעולה נוספת. כלומר, התרגלות מתייחסת לכך שהמצוקה תרד מעצמה, גם אם לא תתבצע פעולה כפייתית (טקס). בטיפול התנהגותי של חשיפה ומניעת תגובה טקסית מתייחסים לשני סוגי התרגלות. הסוג הראשון הוא הירידה ברמת המצוקה שחווים בניסיון אחד, כלומר, בתוך החשיפה. למשל, ירידה מרמת מצוקה 4 לרמת מצוקה 2 לאחר החזקת ידית במשך 10 דקות. ירידה זו תתרחש אם האדם יתן לעצמו להרגיש את הקושי מבלי לבצע פעולה פיזית או מחשבתית (מנטאלית) שנועדה להפחית אותו (למשל שטיפת ידיים, שאלה אם זה בסדר לגעת בידית או מחשבות חיוביות מרגיעות). המפתח להתרגלות בחשיפה הוא להתמיד מספיק זמן בחשיפה. פרק הזמן הנחוץ כדי שהחשיפה תהיה יעילה שונה מאדם לאדם ובחשיפות שונות. רוב המטפלים אומרים שצריך להתמיד בחשיפה עד שיש ירידה של 50% לפחות בעוצמת הקושי. 
 
סוג ההתרגלות השני הוא הירידה ברמת המצוקה בין חשיפה לחשיפה כשמבצעים חשיפות חוזרות. ההתרגלות בתוך חשיפה שעסקנו בה אינה משפיעה על רמות הקושי מעבר לחשיפה אם לא מבצעים אותה שוב ושוב. כלומר, אם החזקתי בידית במשך 10 דקות והמצוקה ירדה מ-4 ל-2, אחווה שוב רמת מצוקה 4 אם אמנע מהנושא במשך שבוע, ופרק הזמן שיקח לי להתרגל יהיה דומה. לעומת זאת, אם מתמידים ומבצעים חשיפות חוזרות, בהדרגה רמת המצוקה שבתחילת החשיפה תפתח עד שתהיה מינימאלית. גם כאן, מספר החזרות משתנה בין אנשים ובין חשיפות שונות, כשככל שהחשיפה קשה יותר, יהיה צורך ביותר חזרות. השיפור בין החשיפות הוא למעשה מה שרוצים להשיג בטיפול. השיפור אינו מוגבל לחשיפות יזומות בלבד – רמת הקושי פוחתת גם כשאנחנו נתקלים במצב דומה לזה שתרגלנו ביומיום.
 
טקסים מובילים אף הם לירידה ברמת המצוקה, ויכולים לעשות זאת באופן הרבה יותר חד ומהיר מחשיפות. הבעיה איתם היא שהם לא עוזרים בטווח הארוך, וכל פעם שהאדם עם OCD עומד בפי מצב שגורם לו מצוקה הוא צריך לעשות שוב את הפעולה הכפייתית. חשיפה ומניעת תגובה טקסית "מנצחת" טקסים לא בהפחתה במצוקה המיידית, אלא בהפחתה לאורך זמן במצוקה שנגרמת עם החשיפה לגירוי.
 
לטיפול התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *
 
* המאמר תורגם מאתר OCD שיקאגו. ד"ר ריימן הוא מנהל המרכז ל-OCD בבית החולים Rogers Memorial

עוד מאמרים על טיפול ב-OCD  
טיפול קוגניטיבי התנהגותי
איך טיפול CBT מסייע ב-OCD?
טיפול התנהגותי באו סי די
טיפול קוגניטיבי ב- OCD
 

מה זה אוסידי?

OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) מורכבת משני חלקים: מחשבות טורדניות (אובססיות) ופעולות כפייתיות (קומפולסיות). הסבר על חלקים אלו של ההפרעה, שכיחותה ומידע נוסף

המשך לקרוא: מה זה אוסידי?

אבחון OCD

אבחון OCD. זמן האבחון הממוצע של OCD עומד על כ-17 שנים, בזמן זה נגרמים סבל ופגיעה משמעותית בחיי האדם ומשפחתו. איך לדעת אם יש לכם OCD ולמי לפנות לאבחון

המשך לקרוא: אבחון OCD

מחשבות טורדניות

מחשבות לא רצוניות הן מחשבות שעולות בראש באופן ספונטני. אצל רוב האנשים הן לא משאירות חותם, אך אצל אנשים עם OCD חלקן הופכות לטורדניות. מה הסיבה לכך?

המשך לקרוא: מחשבות טורדניות

כשה-OCD מגשים את האובססיה

הסובלים מOCD חווים לעיתים מצבים בהם שהרצון להימנע מתרחיש מאיים מגביר בסופו של דבר את הסיכוי שהוא יתרחש. דוגמאות ודרכי התמודדות וטיפול.

המשך לקרוא: כשה-OCD מגשים את האובססיה

כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

הורים עם אוסידי עלולים להיות כה שקועים בהפרעה שהם יזניחו את ילדם (כשבאופן אירוני, לעיתים מטרת הטקס היא להגן עליו). איך אוסידי של הורה עלול לפגוע בילד?

המשך לקרוא: כיצד הורים עם OCD עלולים לפגוע בילדיהם

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים