לפרטים פנו אלינו
סקר

מהן בדיקות כפייתיות?

דף הבית >> סוגי OCD >> בדיקות >> מהן בדיקות כפייתיות?

מהן בדיקות כפייתיות?

בדיקות כפייתיותאחד הביטויים הנפוצים של הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) הוא בדיקות כפייתיות. בדיקות אלו הן בדיקות חוזרות של מגוון דברים שבפועל אין צורך לבדוק, או שמספיק לבדקן פעם אחת, אולם הסובל מביטוי זה של אוסידי בודק אותן שוב ושוב. כולם מבצעים מדי פעם בדיקות חוזרות מיותרות, אולם קיימים מספר הבדלים בין בדיקות נורמטיביות לבדיקות כפייתיות:
 
1. תדירות הבדיקות
בתדירות הכוונה היא לכמות הדברים שהאדם בודק ובאיזו שכיחות הדבר מתבצע. אדם ללא אוסידי יבדוק מספר מצומצם של דברים – למשל בדיקה אם נעל את הרכב, והאם לקח את כל החפצים שהתכוון לקחת כשהוא יוצא מהבית. חלק מהבדיקות יתבצעו באופן יומיומי אך יהיו קצרות ויתבצעו פעם אחת (לקחתי את הנייד ואת הארנק, אוקי, אפשר לצאת מהבית). בדיקות אחרות יתבצעו מדי פעם ולא בכל פעם שהוא מבצע את הפעולה – למשל בדיקה חוזרת של נעילת הרכב כשהאדם עייף ולא מרוכז, ולא בכל פעם שהוא יוצא מהרכב. 
 
לעומת זאת, אצל אדם עם OCD של הבדיקות יופיעו במגוון רחב של פעולות, ויתבצעו כמעט בכל פעם שהוא מבצע אותן. כך למשל, אדם עם OCD של בדיקות יכול להידרש לרוטינה הכוללת מספר בדיקות רב כשהוא יוצא מהבית – לוודא שלקח את כל החפצים, שהברזים סגורים ולא דולפים, המזגן מכובה, שיערו ובגדיו מסודרים וכן הלאה. כשהוא בעבודה הוא יבדוק כל מייל לוודא שאין שגיאות כתיב או ניסוחים לא מדויקים, ואחרי ששלח את המייל יבדוק בתיבת הדואר היוצא שאכן שלח לנמען הנכון (כמובן, אחרי שהסתכל מספר פעמים לפני ששלח). 
 
2. אופי הבדיקות
בבדיקות נורמטיביות הבדיקה תתבצע לרוב פעם או פעמיים ובדרך אחת. למשל אסתכל בתיק לראות אם הסלולרי והארנק נמצאים, או אסתכל לראות אם כיוונתי את השעון המעורר לשעה הנכונה. לעומת זאת, בדיקות כפייתיות יתבצעו מספר פעמים רב, לעיתים תוך שימוש במספר טקטיקות. למשל, אדם עם OCD היוצא מהבית יכול לסובב את המפתח עד שלא ניתן לסובב אותו יותר, להסתכל זמן ממושך על הדלת תוך חשיבה על משפט נוסח "נעלתי את הדלת" (או אמירת המשפט) ולאחר מכן ללחוץ על הידית כדי לוודא שהדלת עדיין נעולה. לעיתים הבדיקות יהיו בסדר מסוים או תוך שימוש במספרים, למשל בדיקת הגז על ידי מבט וסיבוב הכפתורים למרות שאין בכך צורך, לאחר מכן בדיקה דומה למזגן, לברז וכן הלאה לפי סדר ספציפי (כלומר, אין אפשרות לבדוק קודם את המזגן ולאחר מכן את הגז למשל), כשאותו סבב יתבצע שלוש פעמים בדיוק.  
 
3. היכולת לוותר על הבדיקה
אדם ללא אוסידי יוכל לוותר על בדיקה אם המחיר יהיה גבוה מדי. למשל, אם עלה בו ספק אם כיבה את הדוד כשהוא כבר רחוק מהבית ברוב הפעמים אדם ללא OCD יוכל להחליט לוותר על הבדיקה והמחשבה על הנושא לא תטריד אותו יותר מדי לאורך היום. לעומתו, אדם עם OCD שמחשבה זו עולה בראשו יכול לחזור כדי לבדוק גם אם הדבר ידרוש ממנו מאמץ רב. אם הוא לא יוכל לבצע את הבדיקה מסיבה כלשהי, המחשבה עלולה לחזור ולהטריד אותו פעמים רבות לאורך היום, כשתחושת המצוקה שיחווה בכל פעם תהיה חזקה מתחושת המצוקה שיחווה אדם ללא אוסידי שיחשוב מחשבות דומות. 
 
4. ההשלכות המדומיינות האפשריות
לרוב ההשלכות המדומיינות של טעות יהיו שליליות מאוד אצל אנשים עם OCD, ולא מזיקות יחסית אצל אדם שאינו סובל מהפרעה זו. כך למשל, אדם ללא OCD שחושב שאולי לא סגר את הברז מספיק חזק יחשוב על כך שיכולים להתבזבז מים, דבר לא תקין במדינתנו היבשה. לעומתו אדם עם OCD יכול לחשוב על הצפה של הבית שתהרוס את כל חפציו, או לדמיין בפירוט כיצד אותו ברז דולף יוביל לירידת מפלס הכינרת ולצמא בארץ. 
 
5. הטריגרים לבדיקות
אצל אדם ללא אוסידי טריגרים "הגיוניים" מעלים את הדחף לבדוק. למשל, שינוי בגודל של נקודת חן יכול לעורר מחשבה שכדאי ללכת לרופא עור. לעומת זאת, אצל אדם עם OCD הטריגרים יכולים להיות קלושים, כשלעיתים האדם יודע שאין בהם שום היגיון, אבל הספק והחשש אינם מניחים לו. לדוגמא, נשיקה בדייט יכולה לעורר פחד מאיידס ורצון להיבדק, נסיעה על במפר בכביש יכולה להעלות מחשבה טורדנית שמא דרסתי מישהו ורצון לחזור לאותו מקום ולבדוק שלא דרסתי וכן הלאה.
 
6. יעילות הבדיקה
כשאדם ללא OCD מבצע בדיקה, לרוב המחשבה עוזבת אותו לאחר מכן והוא אינו ממשיך לעסוק בנושא. לעומת זאת, אצל אדם המתמודד עם OCD יתעורר פעמים רבות ספק, כך שהרגיעה תהיה זמנית. למשל, לאחר קבלה של בדיקת איידס שלילית יכולים להתעורר ספקות שונים כגון "אולי לא עברו באמת שלושה חודשים מהמועד בו הדבר שעורר בי חשש אירע", "אולי הם התבלבלו והחזיקו לי תוצאות בדיקה של מישהו אחר", "אולי הבדיקה לא מספיק מדויקת" וכן הלאה. 


לטיפול בבדיקות כפייתיות התקשרו 1-800-657-657 או השאירו פרטיכם:
 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *
 

פחד מאיידס

פוחד/ת בצורה מופרזת מאיידס? אולי זה אוסידי. מידע על ההפרעה, איך התנהגויות כמו קריאה רבה, בדיקות או שאלות חוזרות בנושא מחמירות אותה ואיך מטפלים ב-OCD

המשך לקרוא: פחד מאיידס

חזק מלכלוך - OCD של זיהום

ד"ר פרד פנזל על OCD המתבטא בפחד מזיהום וטקסי ניקיון או הימנעות מזיהום. סקירה מקיפה של סוג זה של OCD, כולל זיהום פיזי ומנטאלי, וכיצד לטפל בו.

המשך לקרוא: חזק מלכלוך - OCD של זיהום

סדר סדר תרדוף

על OCD של סדר: מה ההבדל בינו לבין הקפדה "רגילה" על סדר: כיצד אפשר לטפל בצורך כפייתי בסדר; ומה לעשות אם אדם קרוב אובססיבי לסדר, לא מוכן לשנות זאת והדבר פוגע בכם?

המשך לקרוא: סדר סדר תרדוף

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים