מאמרים

יותר מדי מידע עלול לפגוע בבריאותכם

עברתי עם משפחתי לפני  מספר חודשים לצפון, ולאחרונה קיבלתי טלפון בהול מאבי בנוגע לשפני הסלע. יש שפני סלע אצלכם הוא שאל.פחד מחיידקים

בודאי עניתי, אנחנו גרים על הרים. והשפנים הם הדיירים הטבעיים שלו. אז את צריכה לעשות משהו.

ראיתי כתבה בערוץ 2 שזה מאוד מסוכן….ככה זה מתחיל (חשבתי לעצמי).

ובעוד אבא שלי מסביר באריכות על זבובי החול (השוכנים על עורם של שפני הסלע, ומעבירים את מחלת הלישמניה , היא שושנת יריחו, אם לא ידעתם מחלת עור טפילית היוצרת כיבים בעור, אי אפשר למות ממנה אבל זה בטח לא נעים) אני שקעתי בהרהורים על המידע הרב המציף אותנו מכל עבר, ועל היכולת של האדם ובמיוחד זה החרדתי לסנן את המידע ולהתייחס באופן שקול רק למה שרלוונטי אליו.

אבא שלי המשיך והרחיב על סכנות שפני הסלע (יצורים חביבים, שאני רואה לפעמים מעבר לגדר המקיפה את היישוב, ויותר ממה שאני מפחדת מהם, הם מפחדים ממני).

ואני בינתיים פתחתי את העמוד הראשי של YNET, ומייד נתקלו עיני בעוד מספר לא מועט של אזהרות, מחקרים והודעות בנוגע לסכנות הבריאותיות האורבות לנו מכל עבר.

הצילו, שפן!!!

לצערו של אבי איני אדם חרד, ולכן לא עשיתי דבר בנוגע לשפני הסלע.

אולם הדבר עורר בי מחשבות בנוגע לאותם אנשים שמתקשים לעמוד בשטף המידע הזורם מכל עבר. ואם לא די בכך, קיימים גם אנשי רפואה ה"מזהירים" מפני סכנות האורבות להם בכל פינה. החיידקים, הם האויב.

וזה מן הסתם נכון אבל לא מדויק. כי יש גם חיידקים טובים אתם יודעים. וצריך איזון ביניהם.

ובכלל יש מלא מחקרים שאומרים שדווקא להיות יותר מידי סטרילי, זה לא טוב.

אז למי להקשיב? כל יום מתפרסם מחקר חדש המתריע בפני משהו. צריכת חלב גורמת שברים, אז אולי כדאי להפחית. אבל מצד שני, מחקר ענק קובע חד משמעית (או עד המחקר הבא) שחלב דווקא בריא וחשוב, אז אולי כן לשתות? אולי אקרא על זה קצת במחשב, לא… מסתבר שמקלדת המחשב מזוהמת יותר מהאסלה, איכס, לא נוגע בזה.

די, אי אפשר יותר עם כל המידע הזה, אני רוצה לישון! אבל מסתבר ששינה ארוכה מקצרת את אורך החיים. אז לא נותר אלא לעמוד במקום, לא לאכול, לא לישון, לא לגעת במחשב, וכמובן שלא להתקרב לאף אחד כי השפעת משתוללת. וכל החדשות המאיימות האלה הן מפרק זמן קצר מאוד, חשבו בכמה מידע מאיים אנחנו נתקלים לאורך שנים…

הרבה  מהפרסומים נכתבו על ידי אנשים מתחום הרפואה, וקשה לדעת על מי לסמוך, למי להאמין, במה להתחסן מה לאכול, מה אסור לאכול, כמה לישון, ומה לעזאזל אפשר לעשות עם שפני הסלע…עבור אנשים עם נטייה לחרדה, ובמיוחד  החרדים תמידית למצבם הבריאותי  ידיעות מעין אלו עלולות להיות מזיקות לא פחות משפן סלע ולעורר דחף להיבדק, להתחסן,  לשתות חלב או להפסיק, לקרוא עוד ועוד מידע כדי לנסות להגיע למסקנה חד משמעית, ובעיקר להרגיש עוד יותר חרדים לגבי הבריאות.
כתבות המופיעות חדשות לבקרים הן הפוגה טובה למוח מחדשות היום הקשות, אולי חומר מחשבה מעניין, אבל צריך לזכור מה המחיר של קריאה רבה בנושא.
חשוב  לקרוא באופן ביקורתי ומרוחק כל ידיעה על עניין בריאותי, ולבחון האם מדובר במדור פרסומי המשווק תרופה או מכון מסוים  או במחקר איזוטרי שנערך על אוכלוסיה מאד ספציפית. ומעבר לכללים הספציפיים, חשוב לזכור שגם חרדת בריאות היא מחלה, וכאן ההמלצה הבריאותית היא חד משמעית – יותר מדי מידע מזיק לבריאות…
מאמרים קשורים

אגירת בעלי חיים

ד"ר קארן ל. קאסידיי* כשרוב האנשים שומעים על אספן של בעלי חיים הם חושבים על הסטירואוטיפ של אשת חתולים משוגעת […]... קרא עוד.

טקסים ב- BDD

בדומה לאנשים המתמודדים עם OCD, אנשים עם הפרעת גוף דיסמורפית (BDD) מבצעים אף הם התנהגויות כפייתיות והימנעויות רבות על מנת […]... קרא עוד.

עבודה קוגניטיבית על פחד מנזקים או מחלות

חלק מהאנשים שעושים בדיקות כפייתיות יודעים שאין ממש בחשש והסבירות שהקטסטרופה תקרה היא נמוכה, או כלל אינם מוטרדים ממחשבה על […]... קרא עוד.

תפריט נגישות

Call Now Buttonתיאום פגישה