הטיפולים שלנו

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב OCD

על מנת להבין איך טיפול CBT ב OCD עובד ראשית יש להבין מה זה או סי די ואילו מנגנונים משמרים אותו, אנשים עם אוסידי מתמודדים עם מחשבות ודימוים טורדניים המכונים אובססיות. אובססיות לרוב מעוררות מצוקה וחוסר נוחות.

בנסיון לשלוט בתחושת המצוקה שעולה מהאובססיות הם מבצעים טקסים המכונים קומפולסיות, למשל אם עלתה להם המחשבה שנגעו במשהו מזוהם, ישטפו ידיים שוב ושוב על מנת להפחית את תחושת הזיהום.

העיסוק הכפייתי מפחית את הרגש הלא נעים ונותן תחושת שליטה בטווח הקצר.

אבל, למעשה, בטווח הארוך, הפעולות הכפייתיות צוברות יותר ויותר כוח, כך שבהדרגה הם נעשים יותר ויותר מוגבלים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בOCD מורכב משני חלקים מרכזיים ונועד ללמד את האדם לשהות עם אובססיה או הרעיון הטורדני, ללא ביצוע הקומפולסיה.

החלק הראשון  החלק  ההתנהגותי, מורכב משני שלבים :

  • בשלב הראשון – מתאמנים במניעת תגובה או מוותרים בהדרגה על הטקסים. מניעת תגובה מלמדת שגם ללא טקס, חוסר הנוחות יירד מעצמו וגם אם לא יירד, לפחות תיבנה סיבולת – בדיוק כמו אימון כושר. זה כמובן לא פשוט בכלל ולכן בטיפול בונים תוכנית אישית, הכוללת גם כלים להתמודד עם הקושי ולהתמיד.
  • בשלב השני –  השני, לומדים לעשות חשיפה. חשיפה מורכבת מהתעמתות עם התכנים הטורדניים באופן יזום וללא ביצוע הטקס,  משך החשיפה הממושך מאפשר התרגלות טבעית, במהלכה רמת המצוקה לרוב יורדת.

את החשיפות ניתן לעשות בדמיון, במציאות ובסיוע של המטפל המסייע לשאת את המצוקה ולהימנע מתגובות כפייתיות.

בהמשך המטופל מתבקש לתרגל את אותן חשיפות בבית ולהימנע מהתגובות כפייתיות.

חלקו השני של הטיפול, הקוגניטיבי, עוסק בזיהוי ועבודה על דפוסי חשיבה הקשורים לOCD, באופן אישי עבור כל מטופל :

אנשים המתמודדים עם OCD נוטים לתת משמעות גדולה מאוד למחשבות שעוברות בראשם. כך למשל, חלקם מאמינים שאם חשבו משהו רע, זה שווה ערך לכך שעשו אותו, או שאם מתעורר ספק שעשו פעולה מסוימת (כמו לנעול את הדלת), כמעט בטוח שלא נעלו ואז עולה הצורך לבדוק. מטרת מרכיב זה של הטיפול היא לסייע למטופל לזהות אופני חשיבה נוקשים או לא תפקודיים, לאתגר אותם ובעזרת התנסויות חדשות להגמיש אופני חשיבה נוקשים ולאמץ אופני חשיבה יעילים יותר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בOCD, אינו נעים ודורש מחויבות ומאמץ, אולם  הקושי הוא זמני, והרווח הוא משמעותי: הירידה ברמת הקושי שנחווית בחשיפות מחלחלת בהדרגה לחיי היומיום, חשים פחות מצוקה  ופוחת הדחף לביצוע טקסים, כך שתחושת השליטה גוברת ואיכות החיים משתפרת.

מאמרים קשורים

כשתהליכים גופניים אוטומטיים הופכים למודעים

ד"ר דייויד ג' קיולר* בעוד שסימפטומים שונים של OCD  כמו ניקיון או בדיקות הם מוכרים למדי, וגם אנשים הסובלים ממחשבות […]... קרא עוד.

טקסים ב- BDD

בדומה לאנשים המתמודדים עם OCD, אנשים עם הפרעת גוף דיסמורפית (BDD) מבצעים אף הם התנהגויות כפייתיות והימנעויות רבות על מנת […]... קרא עוד.

איך להבין את החוויה של או סי די?

רבים מהמתמודדים עם OCD חווים קושי נוסף פרט להפרעה עצמה: איך להסביר לאנשים סביבם עם מה הם מתמודדים. אנשים בסביבה, […]... קרא עוד.

תפריט נגישות

Call Now Buttonתיאום פגישה