מאמרים

נקודות חשובות לטיפול תרופתי ב או-סי-די

מתחילים טיפול תרופתי ב-OCD או מתלבטים בנושא? בכתבה הבאה תמצאו מידע שיסייע לכם להבין איך לעשות זאת בצורה יעילה, החל משלב הפנייה לאיש המקצוע ועד ההתנהלות עם הטיפול בפועל.

 

התכוננו למינונים שונים:

תרופות שמשפיעות על רמת הסרוטונין במוח משמשות לטיפול בדיכאון, חרדות ו-OCD.

למרות שמדובר על אותו חומר, המינונים הנחוצים לשם טיפול יעיל ב-OCD גבוהים עד פי 3 או 4 מהמינונים היעילים בטיפול בדיכאון או חרדות,אם קיבלתם מינון גבוה, אל תיבהלו, זה אומר שאתם מקבלים טיפול מתאים.

 

פנו לפסיכיאטר הבקיא בטיפול ב-OCD:

כאמור, טיפול תרופתי ב-OCD שונה מטיפול בחרדות או דיכאון.

לא כל רופאי המשפחה והפסיכיאטרים מודעים להבדלים, ואתם עלולים לקבל טיפול שלא יסייע לכם או אף עלול להזיק (למשל כדורים שנועדו להרגיע חרדה באופן מהיר, אינם מסייעים בטווח הארוך וניתן להתמכר אליהם).

 

תנו את כל המידע הרלוונטי:

הפרעות טורדניות כפייתיות והפרעות פסיכיאטריות אחרות במשפחה, תרופות פסיכיאטריות אחרות שבני משפחה אחרים לקחו והשפעתן, תרופות שאתם נוטלים באופן קבוע (כולל גלולות, טיפולים טבעיים ותוספי מזון), מצבים בריאותיים שאתם מתמודדים עמם, תסמונת קדם וסתית, דיכאון חורף, רצון להרות… כל אלו ועוד מהווים מידע חשוב ביותר שמסייע להכריע אם רצוי לקחת טיפול תרופתי, ואם כן – מהו הטיפול המתאים ביותר.

 

הטיפול התרופתי ב-OCD  אינו ממכר :

אחת הסטיגמות הרווחות על טיפול פסיכיאטרי הוא שהתרופות ממכרות.

תרופות הרגעה אכן יכולות להיות ממכרות, אך הן אינן מועילות לטיפול ב-OCD, ובמידה וקיבלתם טיפול מסוג זה – כדאי להתייעץ מיידית עם פסיכיאטר נוסף.

תרופות לטיפול ב-OCD אינן ממכרות – יכולות להיות תופעות לוואי לא נעימות בזמן הפסקת הטיפול התרופתי, אך לא מדובר בהתמכרות, והפחתה הדרגתית של הטיפול לפי הנחיות הפסכיאטר יכולה לצמצם מאוד או אף למנוע תופעות אלו.

 

יש צורך בלא מעט סבלנות :

 הטיפול התרופתי אינו משפיע באופן מיידי: מרבית האנשים מרגישים את השיפור כחודשיים- שלושה אחרי שהגיעו למינון האפקטיבי.
הגוף והמוח מסתגלים לטיפול התרופתי.

בתקופת ההסתגלות אנשים רבים חווים תופעות לוואי והן חולפות מעצמן עם הזמן. גם כאן, צריך להתאזר בסבלנות רבה בזמן בו אינכם מרגישים את ההשפעות החיוביות, וסובלים מתופעות לוואי.

 

יש לקחת את התרופות באופן קבוע בלי קשר להרגשתכם :

חלק מהאנשים לוקחים כדור בזמן שקשה להם, או מגדילים את המינון בימים אלו, אך בניגוד לתרופות כמו תרופות נגד כאבי ראש או תרופות הרגעה – הטיפול התרופתי לא יסייע לכם באופן מיידי.

 

התמידו בטיפול :

חלק מהאנשים מפסיקים או "שוכחים" לקחת את הטיפול בימים שהם מרגישים טוב יותר.

נטילה לא סדירה מובילה לכך שהטיפול לא יהיה אפקטיבי.

התמידו גם בימים שאתם מרגישים טוב כדי לצמצם את התדירות של ימים בהם אתם חווים קשיים בשל ה-OCD.

 

שם אחר, אותו טיפול :

חלק מהתרופות מיוצרות על ידי מספר חברות. יתכן ותקבלו בבית המרקחת תרופה עם שם אחר מזה שהפסיכיאטר רשם, או שלפעמים תקבלו תרופה זו ולפעמים אחרת. אין חשיבות לשמות השונים, ההבדל היחיד הוא התוצרת. השיקול בבחירת חברה זו או אחרת קשור להסדרים של הקופות, הזמינות של כל כדור וכן הלאה.

 

הקפידו על מעקב תרופתי :

 גם אם הכל הולך כשורה, חשוב להגיע למפגשים עם הפסיכיאטר בתדירות שנקבעה. מעקב סדיר יכול להגביר את היעילות של הטיפול ולסייע לאתר מבעוד מועד בעיות אפשריות.

מאמרים קשורים

אוסידי וסקס

  מיניות היא חלק חשוב בחיים, כמטפלים ב-OCD נתקלנו לא פעם בהשפעות ההרסניות של ההפרעה על חיי המין, והופתענו לגלות […]... קרא עוד.

סגנונות חשיבה שמניעים עיסוק מופרז במראה

אנשים עם BDD אינם יחידה אחת' ישנן סיבות שונות להתעסק במראה, ומהן נגזרות גם צורות עיסוק שונות. במאמר הבא נפרוש […]... קרא עוד.

תלישת שיער – טריכוטילומניה

תלישת שיער, או טריכוטילומניה, היא הפרעה המתאפיינת בדחף לתלוש שיער שהאדם מתקשה מאוד להתנגד לו. תלישת השיער יכולה להיות מהראש, […]... קרא עוד.
Call Now Buttonתיאום פגישה