מאמרים

מהו הטיפול התרופתי ב-OCD?

מאבק ב-OCD  אינו עניין של מה בכך, טיפול CBT אומנם נותן כלים להתמודד בצורה שונה עם המחשבות הטורדניות והדחף לבצע טקסים, אולם לעיתים אין די בכך.

עוצמת האוסידי או גורמים נוספים בחיי האדם (כגון לחץ, קשיים נוספים, היעדר תמיכה מספקת) הופכים לעיתים את ההתנגדות לאוסידי לכמעט בלתי אפשרית, או מאפשרים לטיפול לסייע עד גבול מסוים ולא מעבר לכך.

פעמים אחרות יש סיכוי לא רע שהטיפול יהיה יעיל, אך המטופל עצמו אינו רוצה להיכנס למאבק קשה, או רוצה להשתמש בכל אמצעי קיים כדי להתמודד עם האוסידי.

במקרים הנ"ל נשקלת האופציה של טיפול תרופתי בנוסף לטיפול CBT עבור OCD.

יתכן וגם אתם מתלבטים בנושא, או שנטלתם או נוטלים כיום טיפול תרופתי ויש לכם שאלות בנושא. בעמודים הבאים נספק מידע על טיפול תרופתי ונשתדל לענות לשאלות וחששות נפוצים.

במידה ויש לכם שאלות נוספות, אתם מוזמנים לפנות אלינו (טופס צור קשר) ולשאול. נשמח לענות ואם הנושא יכול להיות רלוונטי לרבים מהסובלים מ-OCD, נעלה מאמר בנושא.

מהם הטיפולים התרופתיים הקיימים ב-OCD?

הקו הראשון בטיפול תרופתי באוסידי הן תרופות ממשפחה הנקראת SSRI.

תרופות אלו פועלות על מוליך עצבי בשם סרוטונין ומגדילות את הזמינות שלו במוח.

ככל הנראה הרמה של הסרוטונין במוחם של אנשים עם OCD נמוכה מהרגיל, וטיפול זה נועד להגדיל את כמות הסרוטונין לרמה שקיימת אצל אנשים ללא אוסידי.

במשפחת תרופות זו קיימות מספר תרופות, כולן עובדות באופן דומה, אך קיימים הבדלים ביניהן.

הבדלים אלו מאפשרים להתאים את הטיפול התרופתי הנכון ביותר עבור כל אדם תוך התחשבות במאפייניו האישיים כגון מצבו הרפואי, רקע פסיכיאטרי משפחתי, הפרעות נלוות כמו חרדה או דיכאון ורצון להיכנס להריון.

ריבוי התרופות במשפחה זו מאפשר גם לנסות טיפול תרופתי מסוג אחר במידה והטיפול הראשון אינו מסייע די הצורך.

חשוב לדעת שהמינונים המתאימים לטיפול ב-OCD יכולים להיות גבוהים פי 3-4 מהמינונים המקובלים בטיפול בדיכאון או חרדה.

בנוסף ל-SSRI, קיימות משפחות תרופות נוספות הפועלות גם על סרוטונין אך גם על מוליכים עצביים אחרים. משפחת תרופות אחת נקראת SNRI והתרופות שבה משפיעות על סרוטונין ונוירופינפרין.

משפחה נוספת נקראת תרופות טריציקליות, אלו תרופות ישנות יותר שקיימות בהן תופעות לוואי רבות יותר וניתן להגיע למינון יתר שלהן.

תרופות ממשפחות אלו ניתנות ל-OCD במידה וקיימים מצבים רפואיים או פסיכיאטרים נוספים שתרופות אלו יכולות לסייע בהן, או במידה והטיפול ב-SSRI  לא היה יעיל די הצורך.

טיפול נוסף משלב בין תרופות מסוג אחר, המשפיעות על מוליך עצבי בשם דופאמין.

בטיפול זה ניתן מינון גבוה של תרופה הפועלת על סרוטונין, ומינון נמוך של תרופה הפועלת על דופמין.

המטרה המרכזית של הטיפול היא להשפיע על סרוטונין, והתרופה הנוספת מחזקת למעשה את ההשפעה של טיפול זה.

טיפול זה ניתן לרוב ב-OCD עמיד, שלא הגיב לטיפולים תרופתיים אחרים, וכשחומרת ההפרעה היא בינונית או גבוהה.

 

 

מאמרים קשורים

מהו הטיפול התרופתי ב-OCD?

מאבק ב-OCD  אינו עניין של מה בכך, טיפול CBT אומנם נותן כלים להתמודד בצורה שונה עם המחשבות הטורדניות והדחף לבצע […]... קרא עוד.

אתרים מומלצים בתחום ה- או סי די

מרכז קוגנטיקה. מרכז טיפול קוגניטיבי התנהגותי המציע טיפולים ממוקדים במגוון הפרעות וטיפולי סכמה ממושכים לשינוי דפוסי חיים. המרכז הישראלי לטיפול […]... קרא עוד.

8 טיפים לסובלים מחרדת בריאות

Tips For Suffers From Health Anxiety מוטרדים מבריאותכם באופן מופרז, הדבר גורם לכם לקשיים רבים, אך אינכם יודעים איך לשנות […]... קרא עוד.

תפריט נגישות

Call Now Buttonתיאום פגישה