מאמרים

אוסידי וסקס

 

מיניות היא חלק חשוב בחיים, כמטפלים ב-OCD נתקלנו לא פעם בהשפעות ההרסניות של ההפרעה על חיי המין, והופתענו לגלות שכמעט ולא קיים חומר על נושא חשוב זה.

בכתבה הבאה נחלוק מספר דרכים בהן OCD  יכול לפגוע בתפקוד ובהנאה מיחסי מין.

אנו מזמינים אתכם לשתף בקשיים שלכם בתחום: נשמח ללמוד מכם על דרכים נוספות בהן ההפרעה פוגעת בחיי המין ולהעביר מידע זה הלאה לטובת אנשים נוספים המתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית.

כמו כן, אתם מוזמנים להפנות אלינו שאלות שמטרידות אתכם ונעשה כמיטב יכולתנו לסייע.

 

אבחון OCD

כיצד OCD פוגע בחיי המין?

  1. אובססיות של ניקיון –  סקס הוא לא דבר נקי וסטרילי, רוב האנשים לא מוטרדים מנוזלי גוף העוברים בזמן סקס או רואים בכך דבר סקסי ונעים, לעומת זאת, עבור אנשים עם OCD של ניקיון עצם המחשבה על רוק, זיעה, נוזלי סיכה וזרע יכולה לעורר גועל עז, שלא לדבר על התמודדות בפועל עם הנושא.גועל עז מנוזלי גוף יכול להוביל להימנעות מוחלטת מסקס או להגביל את הרפרטואר המיני' במידה והאדם מקיים יחסי מין הם יכולים להיות מלווים בטקסי ניקיון שלו ושל בן/בת הזוג לפני ואחרי יחסי המין.טקסים אלו יכולים להיות מעיקים מאוד ולהעליב את הצד השני.חשבו למשל איך מרגישה אישה שבן זוגה מסתכל עליה בסלידה כשהיא מנסה לנשק אותו ושולח אותה לצחצח שיניים, ומזנק מיד אחרי הסקס למקלחת במקום להתחבק איתה.
  2. פחד ממחלות וחיידקים – אתם יודעים כמה חיידקים עוברים בכל נשיקה? אומרים שהם לא מזיקים, אז מה, גם אם לא – זה עדיין מגעיל.וגם אם הם לא יכולים להזיק – מה עם הרפס, איידס, פפילומה ושאר רעות חולות?אצל אנשים עם טורדנות וכפייתיות לגבי מחלות וחיידקים הפגיעה יכולה להתבטא בגועל כמו בסעיף הקודם או בספקות וחששות לגבי זיהומים ומחלות אפשריים.מחשבות טורדניות בנושא יכולות להוביל לבדיקות רפואיות חוזרות, חקירות צולבות של הצד השני שעלולות להעליב או להכביד עליו, בדיקות גופניות עצמיות, שחזורים מחשבתיים ועוד.הסבל עלול להיות כל כך עז שקיימת דילמה אם כדאי לקיים יחסי מין או שעדיף לוותר על הסיפור למרות ההנאה הגדולה מסקס וחשיבות הנושא בחיי האדם.
    טיפול OCD
  3. אובססיות דתיות – שבעה נקיים, איסור על אוננות, טומאה בשל מגע עם זרע' צווים ואיסורים דתיים יכולים לעורר לא מעט קשיים בנוגע ליחסי מין ולהוביל להימנעות או לפעולות כפייתיות רבות כולל בדיקות חוזרות ונשנות, ניקיון כפייתי ושאלות אישור.כמו בסעיפים הקודמים, גם אובססיות דתיות יכולות להפוך את יחסי המין מדבר מהנה לעונש ולהוביל לפגיעה ניכרת בחיי האדם ובבן/בת הזוג.
  4. BDD –  הפרעת גוף דיסמורפית היא הפרעה מהספקטרום הטורדני כפייתי המתבטאת בעיסוק רב בפגם שולי או מדומיין במראה החיצוני.אנשים עם BDD יכולים להימנע ממגוון מצבים בהם אנשים יכולים להבחיו במה שהם רואים כפגם (למשל הימנעות ממפגש עם אנשים באור, הימנעות מהליכה לים או אף מהליכה ברחוב) או לנקוט במגוון אסטרטגיות כדי להסתיר אותו (למשל הליכה עם בגדים רחבים, איפור רב, שמירה על תנוחות מסוימות בהן האיבר פחות בולט).אנשים רבים עם BDD סובלים מחרדה חברתית הנובעת מהמצב והקשרים החברתיים שלהם מוגבלים.גם אם הם אינם נמנעים מחברה, יחסי מין מציבים בפניהם אתגר מיוחד, היות וביחסי מין אפשרויות ההסתרה מוגבלות' רבים מהם יכולים להימנע לגמרי מיחסי מין, ואם אינם נמנעים, להיות עסוקים במחשבות טורדניות או נסיונות הסתרה (למשל שאיבת הבטן פנימה, תכנון התנועות כך שלא יראו את החלקים הבעייתיים מבחינתם) לאורך כל יחסי המין.אחרי יחסי המין הם יכולים להיות מוטרדים ממה הצד השני חשב, לשאול ישירות או לנסות לחלץ ממנו מידע, גם אם הם נרגעים לרגע הרגיעה מתפוגגת מהר והם חוזרים להיות מוטרדים ופעמים רבות להמשיך לחקור בנושא.יחסי המין יכולים להיות בעייתיים במיוחד עבור אנשים הסובלים ממחשבות טורדניות לגבי איברי המין שלהם.
  5. ROCD/HOCD (מחשבות טורדניות לגבי הקשר או מחשבות טורדניות לגבי הזהות המינית) – עבור אנשים המתמודדים עם  ROCD/HOCD מחשבות טורדניות וספקות לגבי נטייתם המינית או הקשר ("נכונות" הקשר, רגשותיהם כלפי בן/בת הזוג או ההיפך) יחסי מין עלולים להפוך למבחן או לפעולה כפייתית.חלק מהסובלים ממחשבות טורדניות בנושאים אלו מקיימים לעיתים יחסי מין כדרך לקבל אישור לטיב הקשר או לנטייתם המינית.עבור אחרים יחסי מין הם כר פורה לספקות והם בוחנים ללא הרף את רמת המשיכה שלהם או את תגובות הצד השני, דבר המקשה על היכולת ליהנות מיחסי מין ומגביר את החשש שלהם שמשהו אינו כשורה ("אם אני לא נהנה כמו פעם – אולי אני לא אוהב מספיק", "אני לא רוצה סקס עכשיו – אולי זה לא בגלל שאני עייפה כמו שאני אומרת לעצמי, אולי אני לסבית").בנוסף, מחשבות או תמונות טורדניות (למשל השוואות לאקסית, אימג'ים של איברי מין גבריים אצל גבר עם HOCD)  עלולות להתקיף את האדם במהלך יחסי המין ולהוביל לתחושות קשות שיפגעו גם הן בהנאה מיחסי המין.
  6. עיסוק בזיקפה –  חלק מהסובלים מ-OCD מוטרדים ממחשבות לגבי תפקודים גופניים שונים, למשל נשימה, בליעת רוק, וכן, גם זיקפה.אנשים עם מחשבות טורדניות בתחום זה מנטרים ללא הרף את רמת הזיקפה שלהם' לעיתים יש לכך הסבר, למשל פחד שהזיקפה נפגעה בגלל טיפול תרופתי, לעיתים אין לכך הסבר פרט לכך שהם "נתקעו" על הנושא ואינם מצליחים להשתחרר ממנו.לעיתים העיסוק בזיקפה מגיע כחלק מ-ROCD/HOCD, כשזיקפה מלאה וחזקה מהווה אישור ש"הכל בסדר" וההיפך, ירידה בזיקפה מגבירה טורדנות וכפייתיות.
  7. חרדת בריאות – מחלות לב, סרטן, ALS , דמנציה… אנשים עם חרדת בריאות חוששים שהם סובלים ממחלה איומה ואינם מודעים אליה. כמו בכל סוג אחר של מחשבות טורדניות – הם מנסים להגיע לוודאות.אחת הבדיקות היא בחינת תפקודים גופניים והפניית קשב לתחושה.בזמן יחסי מין מערכות גופניות שונות פועלות במלוא המרץ, מה שמעלה אצל חלק מהסובלים מחרדת בריאות חששות נוסח "אולי הלב שלי לא יעמוד בזה" בתגובה לדופק מהיר, פחד שתחושת ערפול וטשטוש היא סימן ראשון של ALS וכן הלאה.מחשבות אלו עלולות להגביל את הפעילות המינית שלהם בצורה ניכרת ולהכפיף אותה לסט כללים, לדוגמא הגבלת מספר הפעמים שהאדם מקיים יחסי מין, תנוחות מסוימות בלבד, הימנעות מכל פעילות ביום בו האדם מקיים יחסי מין ועוד.

וקצת הומור לסיום:

מאמרים קשורים

אחריות יתר והקשר לטורדנות כפייתית

  כדי לנסות להמחיש כיצד תחושת אחריות קשורה לטורדנות כפייתית נסו לחשוב על מצב שבו נושא מסוים היה תחת אחריותכם. […]... קרא עוד.

איך לדעת אם אדם קרוב סובל מ- או סי די ?

אתם מזהים שאדם קרוב לכם מתנהג מוזר. הוא לא מוכן להסביר מה עובר עליו, אתם שמים לב שהתפקוד שלו נפגע, […]... קרא עוד.

מהו הטיפול התרופתי ב-OCD?

מאבק ב-OCD  אינו עניין של מה בכך, טיפול CBT אומנם נותן כלים להתמודד בצורה שונה עם המחשבות הטורדניות והדחף לבצע […]... קרא עוד.

תפריט נגישות

Call Now Buttonתיאום פגישה