מאמרים

מחשבות טורדניות לגבי הזהות המינית

מיניות היא דבר מורכב. קיימת תפיסה לפיה הנטיות המיניות הן דיכוטומיות – 0 או 1, גברים או נשים, אך בפועל הדבר מורכב יותר ואי אפשר לדבר על שתי נקודות אלא על רצף.
יש הנמשכים בלעדית למין שלהם או למין השני, אחרים נוטים יותר למין אחד אך יכולים להימשך מפעם לפעם למין השני.
יש שידעו תמיד שהם נמשכים לבני מינם, אחרים מגלים זאת בגיל הנעורים, שנות ה-20 או אף בשלב מאוחר בחייהם, אחרי שנישאו והקימו משפחה.
בתקופתנו יש יותר לגיטימציה מבעבר לחקור את המיניות, להתנסות, להתלבט.

OCD היא הפרעה שהמרכיב המרכזי בה הוא ספק:

נעלתי את הדלת? הידיים שלי מספיק נקיות? יכול להיות שנדבקתי במחלה? סבירות נמוכה, של אחד למיליונים, יכולה להיתפס כסבירות גבוהה אצל אדם עם OCD כשמדובר בדבר שיכול להזיק לו או לאנשים קרובים, ולהצית גל של מחשבות טורדניות וניסיונות כפייתיים להגיע לוודאות.
אנשים הסובלים מ-OCD משוועים לוודאות מושלמת, 100% ולא אלפית האחוז פחות. הנושא או הנושאים בו האדם מרגיש צורך עז לוודאות נובעים מהסביבה והתרבות בהן הוא חי.
דתיים מוטרדים פעמים רבות ממחשבות על אמונה או מצוות, פחד מטטנוס, צרעת או אבעבועות שחורות הוחלפו בפחד מאיידס או סרטן. העיקרון זהה, רק התוכן שונה.
אין פלא אם כך שלאור המורכבות שקיימת כיום לגבי מיניות, צמח ביטוי חדש יחסית של OCD המוכר בשם HOCD, שם המייצג מחשבות טורדניות וכפייתיות בנוגע לנטייה המינית.
אנשים עם HOCD חווים ספק טורדני לפיו יתכן והנטייה המינית שלהם שונה ממה שהם יודעים כיום.
הם מוצאים עצמם חושבים שוב ושוב על הנושא בצורה טורדנית, ומבצעים באופן כפייתי פעולות שונות בניסיון להגיע לוודאות מושלמת.

HOCD – איך זה נראה?

"אני בוחנת נשים ומנסה להבין אם אני יכולה להימשך אליהן.
אם אני חושבת שאישה יפה זה מלחיץ אותי, ואני אפילו יכולה להיכנס לדיכאון בגלל זה. אני אוהבת את חבר שלי והמחשבות האלה גורמות לי להרגיש נורא ואיום – איך אני יכולה להישאר אתו כשאולי אני לסבית? זאת תהיה פגיעה נוראית בו אם זה יקרה.
כשאני חושבת על זה אני חושבת גם על כך שאאבד אותו ונהיית כל כך עצובה שאני יכולה לבכות. אני מנסה להעלות את הדמות שלו בראש ולהרגיש שאני נמשכת אליו, או יוזמת סקס בהזדמנות הראשונה כדי להראות לעצמי שאני סתם בסרטים ואם אני נמשכת אליו לא יכול להיות שאני לסבית.
זה מרגיע אותי לקצת זמן, אבל המחשבות חוזרות די מהר, ואם הסקס לא היה כמו שציפיתי אז בכלל… היחס שלי אליו משתנה כל הזמן, כמו יו-יו, בהתאם לסרטים שעוברים לי בראש באותו רגע.
אני משגעת את שנינו, יודעת את זה, ופוחדת שמתישהו ימאס לו והוא יעזוב, אבל לא יכולה להסביר לו מה קורה איתי ולא מצליחה להפסיק".
תיאור זה מביא את המציאות היומיומית של אנשים עם HOCD ומראה כיצד מחשבות טורדניות וכפייתיות משפיעות על חיי הסובלים מההפרעה.
במחשבות טורדניות הכוונה היא שאלות חוזרות בנוגע לזהות המינית הצצות ומייסרות את האדם, כגון: "אולי אני הומו", "יכול להיות שאני נמשכת אליה?", "מה יקרה אם אפסיק להימשך לנשים".

כדי להתמודד עם תחושת הספק, אנשים עם OCD מבצעים פעולות כפייתיות (טקסים), או נמנעים מדברים שמהווים טריגר לתחושות הלא נעימות. הטקסים וההימנעויות מגוונים, לדוגמא:

 

  • בדיקת המשיכה – הבדיקה יכולה ללכת לשני הכיוונים – בדיקת המשיכה לאנשים שאני רוצה להימשך אליהם (למשל בן הזוג או גברים בכלל), כשתשובה חיובית מרגיעה. בצד השני יש בדיקה של המשיכה לאנשים שאיני רוצה להימשך אליהם, כשתשובה חיובית, או תשובה שאינה שלילית באופן מוחלט, מגבירה את החשש."
  • שחזורים מנטאליים –  שחזור קשרים רומנטיים/מיניים קודמים כדי להירגע – הנה, אני זוכר שנהניתי מאוד מהסקס איתה, אם הייתי הומו לא הייתי נהנה באמת.
  • השוואה לאנשים עם נטייה מינית שונה –  השוואה למאפיינים של אנשים עם נטייה מינית שונה או לסיפורים שלהם, כל נקודת דמיון יכולה להלחיץ וכל שוני להרגיע. לדוגמא, גבר סטרייט שיקרא סיפור על גבר שיצא מהארון כשהוא בגילו, ואחרי זוגיות ממושכת, כמוהו, יכול להרגיש חרדה בעקבות הסיפור: הנה, דברים כאלה קורים, זה יכול לקרות גם לי.
  • הימנעות ממאפיינים סטריאוטיפים של הנטייה המינית שחוששים ממנה – לדוגמא, גבר סטרייט עם ספק טורדני לגבי נטייתו המינית יכול להימנע משמיעת שירים המזוהים עם הומוסקסואלים, ישיבה בשיכול רגליים, בגדים בצבעים מסוימים ועוד.
  • התרחקות מבני/בנות המין שאני חושש להימשך אליו – נחזור לבחורה מהדוגמא: היא יכולה להימנע מלחבק או לנשק את חברותיה לשלום, או אף להימנע לגמרי מקשר עם נשים כדי לא לחוות את הקושי.
  • הימנעות מתזכורות לנטייה המינית שחוששים ממנה – כתבות על אנשים שיצאו מהארון, מפגש עם הומוסקסואלים, מקומות בילוי להומוסקסואלים – אנשים עם HOCD יכולים להימנע מכל אלו ועוד.
למרבה הצער פעולות כפייתיות והימנעויות אינן פותרות את המצב.
גם אם נרגעתי לזמן מה, בסופו של דבר החשש יעלה שוב. כל מפגש עם גבר או אישה יכול להעלות את החשש, וגם אם לא פגשתי באיש – המוח יכול להעלות שאלות בכוחות עצמו, בלי שום גירוי חיצוני.

איך לדעת אם זה HOCD או שאני באמת מתלבט לגבי הזהות המינית?

 

שאלה זו היא שאלה נפוצה בקרב אנשים עם HOCD. רבים באמת מתלבטים לגבי נטייתם המינית, וחלק מגלים שהיא שונה מכפי שהם חשבו – איך אני יכול לדעת שאצלי זה OCD?

 

1. אנשים עם HOCD יודעים בתוכם מה נטייתם המינית

אם כשאתה שואל את עצמך למי אתה נמשך יש לך תשובה ברורה אבל אתה מפקפק בה – כנראה שמדובר ב-HOCD.

אם אינך יודע, יכול מאוד להיות שמדובר באי ידיעה אמיתית. חשוב לדעת שגם התלבטות לגבי הזהות המינית יכולה להפוך לטורדנית.

גם אם אינכם יודעים מה נטייתכם המינית, אינכם חייבים לחשוב ולעסוק בנושא בצורה שמרגישה לכם טורדנית ופוגעת בחייכם.

אם זה המצב, כדאי לשקול אם אתם צריכים סיוע בסיגול דרך אחרת לברר את נטייתכם המינית.

 

2. טיב העיסוק

OCD מתבטא במגוון תכנים שמתנהגים בצורה שונה.

גם אדם דתי עם OCD שמוטרד מאם ביצע מצווה כלשהי בצורה טובה ירגיש את חוסר הוודאות המייסר ואת הרצון לבדוק שוב ושוב על מנת להיות בטוח שמרגיש אדם עם HOCD.

החוויות של שניהם יהיו דומות יותר מהחוויה של אדם עם HOCD ושל אדם שמתלבט לגבי זהותו המינית בצורה לא טורדנית. באופן גס ניתן להגיד שאם העיסוק שלכם בנושא עולה על שעה ביום, המרכיב המרכזי הוא ספק, אתם מבצעים פעולות שונות (במחשבה, בדיבור או פיזית) כדי להגיע לוודאות או לרגיעה בקשר לנושא, או נמנעים בצורה מופרזת מדברים כפי שפורט בחלק העוסק בהימנעויות – יתכן שמדובר ב-OCD.

 

3. היסטוריה

הדבר אינו נכון לגבי כל הסובלים מ-HOCD, אך רבים חוו בעבר ביטוי אחר של OCD.

כמובן שגם בקרב אנשים עם לבטים לגבי נטיותיהם המינית יש שהתמודדו בעבר עם OCD, כך שאין לקחת זאת כאקסיומה, אולם אם הנושא מוכר לכם וחלק מהקריטריונים הקודמים שפורטו נכונים לגביכם – יתכן ומדובר ב-HOCD.

 

4. התייחסות למחשבה כראייה

צורת חשיבה האופיינית ב-OCD היא מיזוג מחשבה מעשה (לינק). אצל אנשים עם צורת חשיבה זו קיים בלבול בין מחשבותיהם לבין פעולות במציאות או לגבי זהותם. לדוגמא: הנחה שאם חשבתי שאולי אני לסבית, המחשבה מגבירה את הסיכוי שארצה לקיים אקט מיני עם אישה, או שאם חשבתי על כך, זה אומר שבתת מודע שלי אני לסבית אך מסתירה זאת מעצמי. בניגוד לכך, אנשים עם לבטים "רגילים" לגבי נטייתם המינים אינם מתייחסים למחשבותיהם בלבד כראייה, אלא רק כשהן באות יחד עם משיכה או היעדר משיכה לאחד המינים.
מאמרים קשורים

אובססיה לאנשים אחרים

ד"ר פרד פנזל* ד"ר פנזל על אוסידי לאחר פרידה יום אחד ערכתי חיפוש במאגר מידע ממוחשב בספריה, במטרה למצוא מאמרים […]... קרא עוד.

ROCD וקושי לסיים קשר לא מתאים

נטייה לטורדניות כפייתית הקשורה במערכות יחסים עלולה לעיתים לפגוע מאד במערכת היחסים ולהפוך אותה לבעייתית לאחד הצדדים או לשניהם. מצד […]... קרא עוד.

מניעת OCD אחרי הריון

  חוקרים מאוניברסיטת מיאמי פיתחו תוכנית למניעת OCD לנשים הרות שנמצאה יעילה בהפחתת  שיעור סימפטומים אובססיביים קומפולסיביים אחרי הלידה ( Timpano et […]... קרא עוד.

תפריט נגישות

Call Now Buttonתיאום פגישה