לפרטים פנו אלינו
סקר

מחשבות טורדניות

דף הבית >> על OCD >> מחשבות טורדניות

מחשבות לא נעימות לעומת מחשבות טורדניות

מהן מחשבות טורדניות?
ד"ר דני דרבי ויעל לב

מותר האדם מן הבהמה מהו? יש שיגידו שהתודעה האנושית, ההכרה, היכולת לחשוב להגות במחשבה היא תכונה המשותפת למין האנושי, מייחדת אותו משאר בעלי חיים והיא האחראית לעליונות המין האנושי בעולם. כבני אדם פועלים אצלנו מספר אופני חשיבה. יש לנו מנגנוני חשיבה רצוניים ויש לנו מנגנוני חשיבה בלתי נשלטים. 
 
חשיבה רצונית ניתן להדגים למשל באמצעות כתיבת מאמר זה. על מנת לכתוב את המאמר ביכולתי למקד את מחשבותיי ברעיונות, בזיכרונות ובמידע השמור בראשי ולהפעיל אותם על מנת לייצר לתכנן ולעצב שורות אלה. לעומת מחשבות רצוניות יש גם מחשבות לא רצוניות – כלומר, מחשבות שלא בחרנו לחשוב, אך מופיעות במוחנו בכל זאת. חלק מהמחשבות הלא רצוניות אינן מהוות בעיה, למשל כשאדם חושב על כך שהוא רעב, על שיר ששמע ברדיו או מחשבות סתמיות אחרות, סביר להניח שלא תהיה לו בעיה עם כך. לעומת זאת, יש מחשבות לא רצוניות שנחוות  כשליליות, לא רצויות, ומאיימות. מחשבות אלו לא מתאימות לערכי האדם או לאופיו ואז הן נחוות כפולשניות.
 
דוגמאות למחשבות פולשניות:
"הגבר שאני מדברת אתו כזה מקסים, אולי אני עושה טעות שבחרתי בבן זוגי?"
"אולי אני מסריח ואף אחד לא אומר לי?" 
"יכול להיות ששכחתי לסגור את הגז, זה יגרום לשריפה עצומה והכל באשמתי"
 "אולי הבחורה שמסתכלת עלי חושבת שאני רוצח סדרתי או פדופיל?".
 
מחקרים שביקשו מאנשים שאינם סובלים מOCD  לעצור מדי כמה זמן ולרשום את המחשבה האחרונה שעלתה בראשם הראו כי גם במוחם של בני אדם נורמטיביים חולפות מחשבות פולשניות באופן תדיר. אולם בעוד שאנשים ללא OCD פוטרים מחשבות אלו בלא כלום, אנשים עם OCD מטים תשומת לב למחשבות אלה וממשיכים להיות מוטרדים מהן. במצב זה מחשבות פולשניות הופכות למחשבות טורדניות או אובססיות.

מהן מחשבות טורדניות?

אובססיה היא מחשבה לא רצונית, ספק מטריד, תמונה דמיונית או רעיון או דחף לא רצוני הנחווים כפולשניים, מעוררים רגש שלילי (למשל דחיה, גועל או פחד) וחוזרים על עצמם שוב ושוב למרות שהאדם איננו רוצה בהם. אנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית לא נבדלים מאנשים אחרים בתוכן המחשבות, אלא בעצמת התחושות השליליות שהן מייצרות ובהתנהגות שהם נוקטים על מנת להיפטר מהמחשבות.
 
ניתן להתייחס ל-OCD כאל פחד ממחשבות. כשהאובססיה מגיעה היא מייצרת תחושה שלילית או מאיימת שקשה לשאת, ולכן האדם מתחיל לחפש דרכים להיפטר ממנה בדרכים שונות כמו נטרול מחשבות, טקסים או ניסיונות להימנע מהמחשבות. ניתן לשאול למה מחשבות אוטומטיות שכל אחד חווה הופכות אצל אנשים מסוימים לאובססיה. ובכן, כאשר אנו מתחילים לפחד מהמחשבות האוטומטיות שלנו המוח שלנו מסמן אותן כמסוכנות ועם הזמן הרגישות כלפיהן עולה. הכוונה היא שעם הזמן עוצמת המצוקה שהמחשבות מפעילות גדלה והן מסומנות במערכת החשיבה שלנו כיותר ויותר מאיימות. 
 
אנשים עם פחד ממחשבות מתאמצים שלא לחשוב מחשבות טורדניות. אלא שכשאנו מתאמצים שלא לחשוב מחשבה מסוימת היא נוטה להופיע יותר (למשל – אם אבקש מכם לחשוב על דמות סמכותית שאתם מכירים היטב ואז אומר שבמהלך שתי הדקות הקרובות אסור לכם לדמיין את אותו אדם רוקד סטפס בשמלת טוטו ורודה ונעלי בלרינה). אובססיה עלולה להפוך למפריעה מאד כאשר אנו נאלצים להשקיע יותר ויותר מאמץ בכדי לא לחשוב אותה. כאשר אובססיה מייצרת הפרעה ניכרת לאיכות חייו של האדם אנו נאמר שהוא סובל מהפרעה טורדנית כפייתית.

 
למידע על הטיפול השאירו פרטיכם או התקשרו 1-800-567-567:

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון נייד *

מחשבה כמעשה?

רבים מהסובלים מ-OCD פוחדים כי מחשבותיהם עלולות לגרום נזק. על צורת חשיבה זו, כיצד היא פוגעת בחיי האדם ואיך אפשר לטפל בה. מאת מרכז קוגנטיקה לטיפול CBT

המשך לקרוא: מחשבה כמעשה?

פרפקציוניזם

פרפקציוניזם במידה סבירה יכולה להיות תכונה חיובית. אולם כשהפרפקציוניזם מופרז הוא עלול להוביל להימנעות מביצוע או איטיות מופרזת, חרדות או דיכאון

המשך לקרוא: פרפקציוניזם

אחריות יתר

אחריות יתר הוא דפוס חשיבה אופייני ב- OCD (הפרעה טורדנית כפייתית), כשהאדם שופט סיכונים כגבוהים ממה שהם באמת, ואת ההשלכות של טעויות או נזק כהרות אסון

המשך לקרוא: אחריות יתר

ייחוס חשיבות מופרזת למחשבות

אנשים נוטים להתייחס למחשבות שעלו בראשם באופן ספונטני כמעידות על אמת עמוקה. נטייה חזקה לצורת חשיבה זו קשורה ל-OCD. על מתן חשיבות יתר למחשבות ואוסידי

המשך לקרוא: ייחוס חשיבות מופרזת למחשבות

 
דף הבית           מאמרים             שאלות ותשובות            מפת אתר            צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים