מאמרים

מה זה OCD?

אבחון וטיפול ב OCD

OCD, או בשמה העברי – הפרעה טורדנית כפייתית, היא הפרעה המורכבת משני חלקים:

  1. מחשבות טורדניות (אובססיות)
  2. ופעולות שהאדם מבצע באופן כפייתי (טקסים או קומפולסיות).

על מנת שאדם יוגדר כסובל מ-OCD הטקסים והאובססיות צריכים לפגוע בתפקודו או לגזול מעל שעה ביום, ועליו להיות מודע לכך שמעשיו או מחשבותיו אינם הגיוניים (למעט ילדים הסובלים מההפרעה).

 

מהן מחשבות טורדניות (אובססיות)?

אובססיות הן מחשבות או תמונות מטרידות העולות שוב ושוב במחשבתו של האדם ללא שליטה וגורמות לו מצוקה עזה.

לרוב מחשבות טורדניות מנוגדות לערכי האדם, רצונותיו, הגדרתו העצמית, או עוסקות בנזק העלול להיגרם לאחרים או לאדם עצמו. פעמים אחרות המחשבות אינן סותרות את ערכי האדם ורצונותיו אולם הן מופרזות, גורמות סבל ופוגעות בתפקוד (למשל מחשבות טורדניות אודות דת, מוסר, תהיות קיומיות ועוד).

הסובלים מ- OCD יודעים כי המחשבות הטורדניות אינן הגיוניות או מופרזות, אולם הן גורמות להם מצוקה עזה בכל זאת ולכן הם עושים כמיטב יכולתם על מנת להימנע מהן, לנטרל אותן, למצוא תשובה או לפעול בדרך שתמנע סכנה הנשקפת להם או לאחרים לפי מחשבות אלו.

רוצה לדעת אם יש לך הפרעה טורדנית כפייתית? מלא/י שאלון אבחון אונליין וקבלו פידבק

 

מהי כפייתיות (טקסים או קומפולסיות)?

טקסים הם פעולות שהאדם אינו רוצה בהכרח לבצע, אך מרגיש כי עליו לעשות אותן בכל זאת, ונגרמת לו מצוקה ניכרת במידה והוא נמנע מלבצעם.

טקסים יכולים להיות קשורים למחשבות הטורדניות, ואז הם נועדו כביכול למנוע נזק פוטנציאלי כלשהו (למשל בדיקת מכשירים חשמליים שוב ושוב על מנת למנוע כביכול שריפה) או להגיע ללא מחשבה מיוחדת, כשהאדם מבצע את הטקס על מנת להימנע מתחושה מציקה שתגיע אם לא יבצעו (למשל לגעת בחפץ מסוים או לחזור על פעולות).

טקסים יכולים לכלול פעולות פיזיות, דיבור, מחשבות או שילובים שונים (למשל חזרה על פעולה תוך חשיבת מחשבה "טובה" על מנת לבטל מחשבה שלילית שהאדם חשב בפעם הראשונה שביצע את הפעולה).

פעמים רבות, אך לא תמיד, הטקסים מתנהלים על פי כללים מוקפדים הכוללים סדר מסוים של פעולות, עשייתן בכפולות של מספרים מסוימים וכן הלאה.

אצל חלק מהסובלים מ- OCD יש טקסים בלבד ללא מחשבות טורדניות והם מדווחים שהם עושים את הכפייתיות ללא סיבה רציונאלית כביכול אלא כי הם מרגישים שהם חייבים לעשות זאת.

 

OCD – נתונים סטטיסטיים:

לפי הערכות שונות כ-1%-2% מהאוכלוסיה יסבלו מ-OCD במהלך חייהם.

קשה להעריך את השיעור האמיתי של ההפרעה, היות וסטיגמות שקיימות על ההפרעה מונעות ככל הנראה מחלק מהסובלים מההפרעה לחפש טיפול.

מסיבה זו יש המעריכים כי שכיחות ההפרעה גבוהה יותר ומגיעה עדל-3% מהאוכלוסיה.

שכיחות ההפרעה גבוהה יותר אם מביאים בחשבון גם את הפרעות הספקטרום הטורדני כפייתי – הפרעות החולקות מאפיינים משותפים עם OCD.

אצל כ-80% מהסובלים מ-OCD ההפרעה פורצת לפני גיל 18, כשלרוב היא מתחילה בגיל ההתבגרות, ומקרים של OCD אצל ילדים הם נדירים יותר. שכיחות ההפרעה שווה בין המינים.

מאמרים קשורים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) היא שיטת טיפול פסיכולוגי ממוקדת בעיה המאפשרת למטופל להצליח לשלוט טוב יותר על בעיות שהוא […]... קרא עוד.

מחשבה כמעשה?

אנשים רבים סבורים בטעות שמחשבותיהם צריכים להיות בשליטתם המלאה. בפועל, רק נתח קטן ממחשבותינו היומיומיות הינו תוצאה של בחירה מכוונת […]... קרא עוד.

ROCD וקושי לסיים קשר לא מתאים

נטייה לטורדניות כפייתית הקשורה במערכות יחסים עלולה לעיתים לפגוע מאד במערכת היחסים ולהפוך אותה לבעייתית לאחד הצדדים או לשניהם. מצד […]... קרא עוד.
Call Now Buttonתיאום פגישה